TYP: a1

Szpiegowskie albatrosy

wtorek, 30 października 2018
Monika Frenkiel

Kłusownicy, bójcie się! Od teraz nic nie umknie przed czujnym okiem agentów sprawiedliwości. Mało tego – takiego agenta nie da się ani przekupić, ani zastraszyć. Zapytacie – skąd się biorą tacy niezłomni ludzie? Ano, nie chodzi o ludzi, tylko o …albatrosy.

Chodzi o pewien projekt naukowy, który przy okazji będzie walczyć z rybakami, nielegalnie łowiącymi ryby i inne stworzenia na Oceanie Indyjskim. A wszystko zaczęło się od pomysłu, żeby możliwie dokładnie zbadać te piękne ptaki, zagrożone wyginięciem.

 

Albatrosy, jak wiadomo, są dużymi ptakami o największej rozpiętości skrzydeł. Długowieczne, dzięki swoim umiejętnościom szybowania potrafią się godzinami utrzymywać w powietrzu.  A jak się zmęczą, odpoczywają na wodzie – poza tym, że są świetnymi lotnikami, także doskonale pływają. Żeglarze im zazdroszczą, bo większość swojego życia albatrosy spędzają na morzu.

 

Badaniem tych ptaków zajął się Chize Biological Study Centre, francuski ośrodek badawczy, który stara się pomóc w ochronie zagrożonych gatunków ptaków. A przy okazji Francuzi wpadli na pomysł, że albatrosy mogą pomóc w identyfikacji kłusowniczych statków. W jaki sposób? Ano od listopada tego roku aż do marca 2019 150 albatrosów z Crozet, Kerguelen i Amsterdam, francuskich wysp położonych na południu Oceanu Indyjskiego zaopatrzonych będzie w beacony, czyli niewielkie nadajniki. Beacony będą naprawdę malutkie, bo ważyć mają 70 gram, a zbudowano je we współpracy z Nową Zelandią. Urządzenia zostana zamontowane na grzbietach ptaków. Dzięki nim naukowcy będą mogli obserwować ptaki i ich nawyki żywieniowe a także…odbierać emisję z radarów statków, w pobliżu których znajdzie się taki albatros. Beacony są sposobem na praktyki kłusowników. Jednostki takie zazwyczaj wyłączają system automatycznej identyfikacji, a więc staja się niewidoczne dla automatycznego satelitarnego śledzenia. Kłusownicy jednak wciąż cenią sobie własne bezpieczeństwo, dlatego używają  radiolokacyjnych systemów wykrywania na małych wysokościach.  To właśnie te sygnały będą przechwytywać beacony umieszczone na grzbietach albatrosów.

 

Program nazywa się "Ocean Sentinel" i jest finansowany ze środków Rady Europy. Po raz pierwszy został przetestowany w RPA na początku bieżącego roku. Jednak, choć ma służyć przede wszystkim ochronie albatrosów, mamy pewne obawy, że zirytowani utratą zysków kłusownicy obiorą sobie te piękne ptaki za cel…

 

Tagi: albatros, kłusownicy, ochrona przyrody
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959