TYP: a1

Radzieccy uczeni...

wtorek, 15 września 2020
Anna Ciężadło

… nieee, to było za poprzedniego systemu. Teraz ich miejsce zajęli słynni amerykańscy naukowcy, zajmujący się dosłownie wszystkim. Nie oznacza to jednak, że na wschodzie nic ciekawego się nie dzieje w świecie nauki; przeciwnie – specjaliści z Petersburga opracowali ostatnio bardzo ciekawy sposób na usuwanie zanieczyszczeń z wody.

[t][/t] [s]Fot. pixabay[/s]

Kierunek – wschód!

Jak informuje rosyjskie Ministerstwo Nauki i Oświaty, uczeni z Wyższej Szkoły Technologii i Energetyki Uniwersytetu Państwowego Technologii i Projektowania w Petersburgu znaleźli doskonały sposób na rozkład substancji ropopochodnych. Co ciekawe, ich metoda jest skuteczna nawet w niskich temperaturach, a to stwarza nieznane dotąd możliwości.

Żeby było weselej, odkrycia tego dokonano w związku z zupełnie innym przedsięwzięciem – specjaliści pracowali bowiem nad stworzeniem nawozów mineralnych na bazie szkła fosforanowego. 

Przy okazji udało się opracować technologię wytwarzania specjalnych, porowatych granulek na bazie fosforu; mogą one być doskonałym nośnikiem dla preparatu, który będzie oczyszczać wodę (albo, co równie istotne, ziemię uprawną) z zanieczyszczeń ropopochodnych.


Jak to działa?

Nie wdając się w zawiłości technologiczne, zasada działania wygląda następująco:

  1. Najpierw tworzy się wspomniane granulki, wykonane ze szkła fosforanowego.

  2. W ich zagłębieniach (porach) umieszcza się specjalny „preparat biologiczny” - czyli bakterie, które rozkładają węglowodory (a więc między innymi ropę, olej itp.).

  3. Po wykonaniu swojego zadania mikroby umierają, a ich komórki stają się pożywką dla tzw. mikroflory pierwotnej, czyli bardzo prymitywnych roślinek.

Proste i piękne, prawda? Nic zatem dziwnego, że szczepy tak skutecznie działających bakterii znalazły swoje miejsce we Wszechrosyjskim Instytucie Badawczym Ochrony Roślin (owszem, istnieje jednostka naukowa o tak skromnej nazwie).

Co prawda, pomysł nie jest taki zupełnie innowacyjny, bo podobne produkty już się wcześniej pojawiały, jednakże — jak podkreśla rosyjskie Ministerstwo Nauki i Oświaty — w tym przypadku stężenie masowe komórek bakterii w produkcie jest 10 do 15 razy wyższe, niż u konkurencji; innymi słowy, preparat ma więcej „mocy”, przez co działa skuteczniej niż wszystkie dotychczasowe rozwiązania.

 

To tylko teoria?

Oczywiście, czym innym są badania laboratoryjne, a czym innym sprawdzenie skuteczności danej metody w praktyce. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym przypadku oba rodzaje testów wypadły pomyślnie. 

Nowy preparat zastosowano bowiem w terenie Surgutnieftiegaz (nad rzeką Ob) oraz w Irkutsk Oil Company (nad Angarą). W obu tych lokalizacjach mamy do czynienia z wielkimi przedsiębiorstwami związanymi z wydobyciem i przetwórstwem ropy, co w znacznej mierze degraduje lokalne środowisko naturalne. 

Tym bardziej cieszy więc wiadomość, że zarówno w Surgucie, jak i w Irkucku preparat okazał się skuteczny. Pozostaje mieć nadzieję, że ta technologia szybko zdobędzie popularność nie tylko w Rosji, ale też na świecie. Rozwiązałoby to wiele problemów, jak choćby ten związany z katastrofą ekologiczną po pęknięciu tankowca u wybrzeży Mauritiusa. Szczerze trzymamy kciuki, by tak właśnie się stało.

 

 

Tagi: woda, nauka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959