TYP: a1

Polska wyspa widoczna z kosmosu

wtorek, 15 stycznia 2019
Monika Frenkiel

Projekt przekopu Mierzei Wiślanej nieustannie budzi emocje. I nie ma co ukrywać, że – bez kłócenia się o jego sensowność – budzi zdumienie swoim rozmachem. Niedawno znowu obiegła Polskę wiadomość, że dzięki niemu polskie terytorium…zwiększy się o 181 hektarów.

[t][/t] [s]Fot. Urząd Morski w Gdyni[/s]

Jakim cudem, zapytacie? Ano metodą dubajską, czyli dzięki sztucznej wyspie. Jeszcze pod koniec roku 2018 ogłoszony został przetarg na pierwszy etap przekopu. A w ramach niego ma zostać wybudowany port osłonowy z falochronami od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i konstrukcją zamknięć (wraz z nim stanowiska oczekiwania, mosty, parkingi, budynki techniczne itp.) oraz sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym. Skąd wyspa? Ano ma być na nią przemieszczany nadmiar materiału wydobytego przez pogłębiarki.

Wyspa ma mieć kształt elipsy. W najdłuższym miejscu będzie mieć 1932, w najszerszym 1192 metry, łącznie 181 hektarów. Składać się będzie z elementów geosyntetycznych i znajdować się około 2-3 metrów nad poziomem morza. Grunt zostanie usypany z tego, co zostanie wydobyte podczas pogłębiania Zalewu Wiślanego.

Czy wyspa będzie służyć czemuś innemu niż tylko „usypywaniu produktu ubocznego”? Na pewno nie będzie dostępna dla turystów. A na razie Polskę obiegła wieść, że ma być widoczna z kosmosu. Miłe, choć raczej trudno zrozumieć sens takiej akcji marketingowej.

Wyspa na razie nie dorobiła się nazwy, poza zupełnie roboczą: „Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym – Pole Refulacyjne”. 

Warto zaznaczyć, że nowa wyspa nie będzie pierwszą sztuczną wyspą w Polsce. Na wodach Zatoki Gdańskiej znajduje się zbudowana przez Niemców podczas II wojny światowej torpedownia. Na Zalewie Szczecińskim znajduje się także sztuczna wyspa Chełminek o powierzchni ok. 0,1 km kw, powstała w 1889 roku pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście.

 

Tagi: wyspa, przekop, Mierzeja Wiślana
TYP: a3
0 0
Komentarze
gregor 2: Będzie tak jak na jednym z jezior na mazurach. Po kilku latach wyspa z jeziora zniknęła a z jeziora zostało bagno.
wtorek, 15 stycznia 2019, 15:09 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 18 kwietnia

Zmarł Jerzy Szałajko, jeden z nestorów szczecińskiego żeglarstwa i JK AZS
środa, 18 kwietnia 2018
Z Gdyni w wokółziemski rejs wypływa "Iskra II" dowodzona przez Czesława Dyrcza.
wtorek, 18 kwietnia 1995
W Auckland urodził się Dean Barker, skipper "Emirates Team New Zealand".
środa, 18 kwietnia 1973
Zmarł Thor Heyerdahl, który zyskał światową sławę w 1947 r. dzięki trwającej 101 dni podróży z Ameryki Południowej do Polinezji na tratwie "Kon-Tiki" wykonanej na wzór tratw Inków. Później żeglował na tratwach trzcinowych "Ra", "Ra II", "Tygrys".
czwartek, 18 kwietnia 2002