TYP: a1

Nowe życie Alfreda

poniedziałek, 14 listopada 2016
Redakcja/MF

Alfred to jednostka z 1946 roku w całości wykonana z dębiny. Od kilku lat gnił w zatoczce w porcie szczecińskim. Grupa pasjonatów postanowiła zakupić i wyremontować dzielny stateczek.

Alfred

Wszystko zaczęło się od Roberta Smagonia ze Smołdzina, który chciał kupić maszynownię ze starego kutra. Jednak okazało się, że drewniane poszycie jednostki, z której miało pochodzić wyposażenie, jest w świetnym stanie. Dlatego Smagoń z przyjaciółmi postanowił kupić stateczek i wyremontować, aby „Alfred” stał się turystyczna atrakcją.

Alfred to klasyczny Colin Archer. Ma 14 metrów długości i waży ponad 30 ton. W całości wykonany jest z dębu. Żeby przywrócić mu stan świetności, potrzeba ponad 23 tysięcy złotych. Budżet zakłada tylko zakup materiałów, a cała robocizna będzie wkładem własnym zespołu ludzi zebranych przez Smagonia.

Pomóc w odbudowie Alfreda może każdy poprzez portal Polak potrafi. Tam, pod hasłem „Nowe życie Alfreda” zbierane są pieniądze na odbudowę i remont jednostki.

Postęp prac można śledzić na profilu Alfreda na FB https://www.facebook.com/KuterAlfred/

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 maja

Yves Parlier na katamaranie "Mediatis Region Aquitaine" bije rekord 24-godzinnej żeglugi w klasie 60-stopowej z wynikiem 585,5 Mm (o 45,5 Mm lepiej od poprzedniego rekordu).
piątek, 19 maja 2006
W Breście zakończył rejs trimaran "Sport Elec", jacht z pięcioosobową załogą na pokładzie; okołoziemską trasę przebyto w 71 dni, 14 godzin, 22 minuty i 8 sekund, co było ówczesnym rekordem Jules Verne Trophy.
poniedziałek, 19 maja 1997
Na "Nord IV" z San Francisco wyruszył w samotny rejs dookoła świata Andrzej Urbańczyk; trasa wiodła przez Cieśninę Torresa do portu Darwin, potem do Kapsztadu i Panamy i z powrotem do San Francisco (24.06.1984 r.).
środa, 19 maja 1982
W San Francisco urodził się Paul Cayard, jeden z najbardziej słynnych żeglarzy morskich na świecie.
wtorek, 19 maja 1959
Z Falmouth na jachcie "Emmanuel" wyruszył w rejs przez Atlantyk trasą północną komandor R. D. Graham; dotarł do Saint John's na Nowej Fundlandii (z krótkim postojem w Bantry w południowej Irlandii).
piątek, 19 maja 1933