TYP: a1

Nie ma oczu i nazywa się Ciemność

czwartek, 16 stycznia 2025
Hanka Ciężadło

Mimo iż brzmi to jak opis postaci z jakiejś mrocznej gry, taki stwór naprawdę istnieje. Naukowcy odkryli właśnie nowy gatunek skorupiaka; zwierzątko żyje w Pacyfiku, a właściwie na jego najgłębszym dnie, odnaleziono je bowiem w Rowie Peruwiańsko-Chilijskim, na głębokości niemal 8 kilometrów pod powierzchnią morza. 

 

Blady dziwak

Zwierzę nazwano Dulcibella camanchaca – jego nazwa wywodzi się z języka rdzennych andyjskich Indian i oznacza „ciemność”. W ogólnym zarysie przypomina bardzo bladą krewetkę – posiada głowę, segmentowany tułów i wyraźny nadmiar kończyn. Nie ma wykształconych oczu, ale to tylko dlatego, że wcale ich nie potrzebuje – jako mieszkaniec mrocznych głębin i tak nie mogłoby wiele zobaczyć. Uczeni zaliczyli je do tzw. obunogów z rzędu skorupiaków.  

Wśród swoich kuzynów Dulcibella camanchaca wyróżnia się gabarytami – zwykle obunogi nie przekraczają centymetra, a ten przedstawiciel jest cztery razy większy. Na podstawie budowy ciała naukowcy wysnuli też wniosek, że zwierzę jest drapieżnikiem, i to bardzo szybkim.

Inny świat

Podobno ocean jest poznany w mniejszym stopniu, niż kosmos – a odkrycie Dulcibella camanchaca wydaje się potwierdzać tę teorię. Zwierzę znaleziono w tzw. hadalu, czyli najgłębszej części oceanu, zaczynającej się na głębokości 6 km.

Ten konkretny okaz pochodzi, jak już wiemy, z Rowu Peruwiańsko-Chilijskiego (inaczej Rów Atakamski), rozciągającego się wzdłuż wybrzeży Ameryki Południowej. Odkrycia dokonali uczeni z IMO (Instituto Milenio de Oceanografía) oraz WHOI (Woods Hole Oceanographic Institution) związanych z Universidad de Concepción w Chile.

Naukowcom udało się schwytać cztery okazy Dulcibella camanchaca. Wykorzystali do tego specjalne zdalnie sterowane roboty oraz… pułapki z przynętami — co dowodzi, że nowoczesność nowoczesnością, ale stare dobre metody łowieckie pozostają w cenie.

Tagi: nauka, ciekawostki, Dulcibella camanchaca, skorupiak, odkrycie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936