TYP: a1

Sailing Poland startuje po bałtyckie rekordy

czwartek, 16 lipca 2020
Informacja prasowa/Jędrzej Szerle

Żeglarski team jachtu Volvo Ocean 65 „Sailing Poland” zamierza ustanowić rekordy trasy Gdynia – Bornholm – Gdynia oraz Gdynia – Gotlandia – Gdynia. Start do pierwszego wyścigu już w najbliższą sobotę 18 lipca.

Założony w 2019 roku żeglarski team pływający na jachcie „Sailing Poland” startuje w imprezach na całym świecie. Tylko w tym roku ścigał się na Karaibach w St. Maarten Heineken Regatta oraz RORC Carribean 600, a w planach ma występ w wokółziemskich regatach The Ocean Race. Obecnie żeglarze trenują w Polsce i przygotowują się do ustanowienia rekordu najszybszego przepłynięcia trasy Gdynia – Bornholm – Gdynia i Gdynia – Gotlandia – Gdynia.

– W basenie Morza Bałtyckiego jest bardzo mało rekordów, które można by pobić – tłumaczy Maciej Marczewski, skipper „Sailing Poland” – Dlatego postanowiliśmy ustanowić nowe i rzucić wyzwanie innym żeglarzom. A ponieważ bazą przygotowań i portem macierzystym „Sailing Poland” jest Gdynia, to właśnie ona będzie startem i metą rejsu do Bornholmu oraz Gotlandii.

Chęć ustanowienie rekordu Sailing Poland Race Team zgłosiła do Komisji Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego, która powołała Komitet Rekordu Tras i stworzyła Regulamin Żeglarskich Rekordów Tras Bałtyckich.

– Uważam, że to świetny pomysł, pozytywnie wpłynie na popularyzację żeglarstwa – mówi Bogusław Witkowski, wiceprezes PZŻ ds. morskich i przewodniczący Komisji Żeglarstwa Morskiego. – Mam nadzieję, że „Sailing Poland” uda się ustanowić rekordy, a inni żeglarze będą próbowali je pobić.

Trasa Gdynia – Bornholm – Gdynia liczy około 320 Mm, a Gdynia – Gotlandia – Gdynia ponad 400 Mm. „Sailing Poland” w idealnych warunkach może przepłynąć w ciągu doby 649 Mm. Oba bałtyckie dystanse może więc pokonać w kilkanaście godzin.

– Dużo zależy od warunków atmosferycznych – wyjaśnia Maciej Marczewski. – Może się okazać, że wiatr bardzo osłabnie lub będziemy musieli halsować. Ale chciałbym trasę na Bornholm i z powrotem zrobić w około 20 godzin.

Żeglarze wystartują z Gdyni najprawdopodobniej w sobotę o godzinie 14, choć może to ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe. Ich rejs będzie można obserwować na trackingu na stronie https://www.ocean-racing.pl/tracking.html.

Nad przebiegiem ustanawiania rekordu czuwał będzie Sebastian Wójcikowski, który jest sędzią i członkiem Komitetu Rekordu Tras.

Jacht Volvo Ocean 65 „Sailing Poland” jest w polskich rękach od początku 2019 roku. To nowoczesna maszyna regatowa, jedna z ośmiu tego typu na świecie, która pod nazwą „Mapfre” ukończyła regaty The Volvo Ocean Race w edycji 2014/15 i 2017/18. Obecnie jest to jedyna polska łódka zarejestrowana do kolejnej edycji tej imprezy. „Sailing Poland” ma długość 22 metrów, szerokość 5,6 metra i maszt o wysokości 30,3 metra. Sailing Poland Race Team żegluje w formule PRO-AM, czyli część załogi stanowią profesjonalni żeglarze, a reszta to amatorzy.

Do tej pory jedyny polski morski rekord, który można było pobić, był na trasie Gdynia – Świnoujście lub Świnoujście – Gdynia. Od 25 października 2009 roku należy on do Romana Paszke, który przepłynął ją w ciągu 8 godzin i 55 minut na „Gemini 3”. „Sailing Poland” zamierza zmierzyć się z tym rekordem jesienią.

 

 
Tagi: rekord,
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940