TYP: a1

Agata Barwińska ze srebrnym medalem Mistrzostw Świata w olimpijskiej klasie ILCA 6

poniedziałek, 19 maja 2025
informacja prasowa PZŻ

W dniach 10–17 maja 2025 roku w chińskim Qingdao odbyły się Mistrzostwa Świata w dwóch z najliczniejszych klas olimpijskich. Polskę reprezentowała Kadra Narodowa Seniorek PZŻ wraz z trenerem Zdzisławem Staniulem – i wracają z medalem!

W regatach wzięło udział 237 zawodników (138 mężczyzn i 99 kobiet) z 40 krajów. Na starcie stanęli zarówno obrońcy tytułów, wschodzące gwiazdy, jak i medaliści olimpijscy. Dla wielu z nich był to nie tylko bój o mistrzowski tytuł, ale także kluczowy etap przygotowań do kolejnych igrzysk olimpijskich.

Akwen olimpijski w Qingdao – gospodarz regat olimpijskich w 2008 roku – postawił przed żeglarzami trudne wyzwanie. Przez pierwsze cztery dni rywalizacji nie udało się rozegrać żadnego wyścigu z powodu zbyt słabego wiatru i silnego prądu. Dopiero piątego dnia przeprowadzono trzy wyścigi, w których Polki zaprezentowały się znakomicie: Agata Barwińska (MOS Iława) prowadziła w klasyfikacji generalnej, a Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) zajmowała trzecie miejsce.

W ostatnim dniu regat warunki diametralnie się zmieniły – silny wiatr wymagał od zawodniczek jeszcze większej determinacji. Barwińska słabiej popłynęła w pierwszych dwóch wyścigach, zajmując 17. i 22. miejsce, co zepchnęło ją na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Jednak w decydującym, ostatnim wyścigu, popłynęła znakomicie, wygrywając go i awansując na drugą pozycję, zdobywając srebrny medal.

– Bardzo się cieszę, bo znów wracam ze srebrem z Mistrzostw Świata. To były dziwne regaty – dopiero piątego dnia udało się nam wystartować, rozegrano trzy wyścigi w słabym i trzy w silnym wietrze. Myślę, że było fair, i cieszę się, że udało się przeprowadzić te sześć wyścigów. Jestem zadowolona ze swojej formy – zarówno w słabym, jak i silnym wietrze pokazałam się z dobrej strony. Początek sezonu, więc to dobry prognostyk przed jego dalszą częściąpowiedziała Agata Barwińska, Ambasadorka PGE Sailing Team Poland.

– Dziękuję wszystkim za trzymanie kciuków. Cieszę się, że mogłam dostarczyć emocji – dodała żeglarka z Iławy, zwracając się z uśmiechem do trenera: – Świetne rozpoczęcie współpracy, prawda, trenerze?

Zdzisław Staniul, trener, który doprowadził Agnieszkę Skrzypulec – Szotę i Jolantę Ogar – Hill do medalu olimpijskiego w Tokio, na początku roku objął prowadzenie Kadry Narodowej Seniorek Polskiego Związku Żeglarskiego w klasie ILCA 6.

– To były jedne z najdziwniejszych regat w mojej karierze – trwały sześć dni, a ścigaliśmy się tylko dwa. Hasłem przewodnim był bardzo silny prąd. Wczoraj mieliśmy mało wiatru i dziewczyny świetnie żeglowały. Dziś całkiem inne warunki: 20, a w porywach nawet 26–28 węzłów. Wiatr przebijał się między 72-metrowymi wieżowcamirelacjonował trener Staniul.

Mniej udany dzień miała Wiktoria Gołębiowska, która po trzech słabszych wyścigach spadła z trzeciej na 18. pozycję. Lilly-May Niezabitowska (JK Kotwica Tarnobrzeg) zakończyła rywalizację na 86. miejscu.

Złoty medal zdobyła Louise Cervera z Francji.

Strona z wynikami: https://jpvm.org/results/2025/ILCA_WORLDS/womens.html

 
Tagi: Barwińska, medal, PZŻ
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 maja

Yves Parlier na katamaranie "Mediatis Region Aquitaine" bije rekord 24-godzinnej żeglugi w klasie 60-stopowej z wynikiem 585,5 Mm (o 45,5 Mm lepiej od poprzedniego rekordu).
piątek, 19 maja 2006
W Breście zakończył rejs trimaran "Sport Elec", jacht z pięcioosobową załogą na pokładzie; okołoziemską trasę przebyto w 71 dni, 14 godzin, 22 minuty i 8 sekund, co było ówczesnym rekordem Jules Verne Trophy.
poniedziałek, 19 maja 1997
Na "Nord IV" z San Francisco wyruszył w samotny rejs dookoła świata Andrzej Urbańczyk; trasa wiodła przez Cieśninę Torresa do portu Darwin, potem do Kapsztadu i Panamy i z powrotem do San Francisco (24.06.1984 r.).
środa, 19 maja 1982
W San Francisco urodził się Paul Cayard, jeden z najbardziej słynnych żeglarzy morskich na świecie.
wtorek, 19 maja 1959
Z Falmouth na jachcie "Emmanuel" wyruszył w rejs przez Atlantyk trasą północną komandor R. D. Graham; dotarł do Saint John's na Nowej Fundlandii (z krótkim postojem w Bantry w południowej Irlandii).
piątek, 19 maja 1933