TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Estonia

piątek, 6 grudnia 2019
Monika Frenkiel

Ostatnio pisaliśmy o żeglowaniu po Bałtyku z czarterem z litewskiej Kłajpedy. Dziś ruszamy dalej w tamtym kierunku i polecamy Wam czarter jachtu ze stolicy Estonii, Tallina.

O ile Litwa jest nam bliska i znajoma, także przez historie, o tyle Estonia jest już dla nas pewną terra incognita. A szkoda, bo to bardzo ciekawy kraj. Arcyciekawy jest też Tallin, umieszczany w czołówce inteligentnych miast świata (dla niewtajemniczonych wyjaśniamy, że chodzi o miasto,   które wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej i jej elementów składowych, a także do podniesienia świadomości mieszkańców). Zlokalizowane na brzegu Zatoki Tallińskiej miasto było silnym ośrodkiem już w X wieku, a jego bujna przeszłość (ze względu na położenie było często najeżdżane i zdobywane) zaowocowała całą masą interesujących zabytków. Ponieważ Tallin był jednym z tych nadbałtyckich miast, które szczęśliwie uniknęły poważnych zniszczeń podczas II wojny światowej, miłośnicy architektury, szczególnie średniowiecznej będą zachwyceni. Surowe mury kontrastują tutaj z barwnymi kamieniczkami a te z drewnianą zabudową dzielnicy Kadriorg i pobliskim pałacem carów. Tutejsza starówka w 1997 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Centralnym punktem Starego Miasta jest plac Ratuszowy ze średniowieczną siedzibą dawnej rady miasta (można ją zwiedzać). Warto odwiedzić także luterańską katedrę Najświętszej Marii Panny, z wnętrzem pełnym ozdobnych herbów. Piękne wnętrze posiada także sobór św. Aleksandra. Na Starówce znajdziemy także Raeapteek, czyli jedną z najstarszych aptek w Europie (działa od XV wieku) i pasaż świętej Katarzyny - pozostałość po dawnych klasztorze zniszczonym podczas reformacji. W południowej części pasażu mieszczą się sklepy i warsztaty estońskich artystów i rękodzielników. W północnej części Starówki stoi Gruba Małgorzata (Paks Margareeta), wybudowana w XVI wieku olbrzymia baszta, która służyła jako zbrojownia i więzienia.

Na Starym Mieście znajdziemy także polski akcent - w Wielkiej Bramie umieszczono tablicę upamiętniającą ucieczkę polskiego okrętu podwodnego ORP "Orzeł" w 1939. Wielbiciele statków koniecznie powinni zajrzeć do muzeum Lennusadam - w dawnym hangarze samolotów mieści się nowoczesna wystawa związana z historią i współczesnością estońskiej marynarki, stary lodołamacz "Suur Töll" i okręty estońskiej marynarki wojennej, które zakończyły służbę.

Z Tallina, jeśli już zakończymy jego zwiedzanie, możemy udać się do Rygi albo Helsinek czy Turku. Albo ruszyć na Sankt Petersburg.

Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Tallinie, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: czarter, czarter jachtu
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959