TYP: a1

Operacja marynarki wojennej w Zatoce Gdańskiej

środa, 13 listopada 2024

Dzisiaj (13.11) od rana w Zatoce Gdańskiej trwa operacja neutralizacji materiałów wybuchowych, zalegających tam od czasów II wojny światowej. Z tej okazji – co zrozumiałe – wprowadzono zakaz wchodzenia do wody. Obowiązuje on na odcinku od Portu Północnego do Plaży Orle w Sobieszewie.

Niebezpieczna akcja

Neutralizację niewybuchów w Zatoce prowadzą nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety. W dniu dzisiejszym zdetonują oni 32 pociski artyleryjskie kalibru 210 mm, zawierające łącznie niemal 640 kg materiałów wybuchowych.

Jak informuje marynarka wojenna, całe to dobro zostało odkryte przypadkiem, w ramach prac przygotowawczych do budowy pływającego terminalu przeładunkowego gazu LNG.

Co na to mieszkańcy?

Mimo iż aura nieszczególnie nastraja do morskich kąpieli, zawsze mogliby znaleźć się jacyś amatorzy morsowania. Przedstawiciele marynarki wojennej zaapelowali do mieszkańców i turystów o stosowanie się do poleceń służb i respektowanie tymczasowych obostrzeń.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało wśród mieszkańców Gdańska specjalny alert: "Uwaga! 13.11 od godz. 7:30 do 17:30 neutralizacja niewybuchów. Zakaz wchodzenia do wody na plażach na odcinku: Port Północny - wejście nr 11. Śledź komunikaty".

 

 

Tagi: niewybuchy, Pomorze, marynarka, akcja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 czerwca

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865