Prawdopodobnie dlatego, że złoże zlokalizowane jest po niewłaściwej (wschodniej) stronie wyspy Wolin. Zdaniem specjalistów z brytyjskiej firmy Zenith Energy, w rejonie odwiertu Wolin East-1 może się znajdować ponad 16 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. To wcale nie tak dużo: mniej więcej tyle, ile Polska zużywa w ciągu roku. Mimo to w Niemczech zawrzało.
Podejdź ino do płota…
Spory między sąsiadami są właściwie standardem, zwłaszcza w sytuacji, gdy jeden z nich jest bardziej aktywny i dąży do zmian, a drugi chciałby utrzymania korzystnego dla siebie status quo.
Nie powinno więc nas dziwić, że Niemcy tradycyjnie już oprotestowali naszą aktywność na Bałtyku, a odwiert w rejonie wyspy Wolin nie podoba im się tak samo, jak terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jak twierdzą, obie inwestycje mogą mieć potencjalnie katastrofalne skutki dla środowiska – zupełnie inaczej, niż niemiecko-rosyjski Nord Stream, który przebiegał przez obszary Natura 2000 i inne chronione, cenne przyrodniczo strefy Bałtyku.
Jak dokonano odkrycia?
Badania prowadziła firma Zenith Energy, będąca częścią kanadyjskiego konsorcjum Central European Petroleum (CEP), które – aby móc prowadzić odwierty – uzyskało wcześniej stosowne koncesje od polskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Wiercenia, zgodnie z harmonogramem, prowadzono przez 70 dni. Odwiert Wolin East-1 zawiera, według wstępnych szacunków, około 16,5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego. Jak powiedział Rolf Skaar, prezes Central European Petroleum, teraz czas na dokładne analizy danych uzyskanych z odwiertów; potrwa to kila miesięcy. Zdaniem prezesa Skaara, „wstępna weryfikacja pomiarów wygląda obiecująco”.
O co chodzi Niemcom?
O to, co zawsze – chcieliby mieć status lidera w obrębie Unii Europejskiej, a sytuacja, w której sąsiedni kraj podważa ich pozycję i uniezależnia się gospodarczo, z pewnością nie jest dla nich przyjemna, zwłaszcza w dobie intensywnych przemian, jakie fundują nam wszystkim Amerykanie.
Polskie odwierty skrytykowały te same podmioty, które sprzeciwiają się terminalowi w Świnoujściu: władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego oraz inicjatywa obywatelska Bürgerinitiative Lebensraum Vorpommern.
Tagi: Niemcy, gaz, Bałtyk, odwiert, Lebensraum