TYP: a1

Żeglarskie szczecińskie święto

środa, 12 lutego 2014
Wiesław Seidler

Fot. Krzysztof Krygier (sailportal.pl)
To było naprawdę wyjątkowe, potrójne żeglarskie święto, w poniedziałek 10 bm., w Szczecinie. Tak się złożyło, że zapowiadana już wcześniej I Gala Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, miała miejsce akurat w 94-ą rocznicę niezapomnianych puckich i hallerowskich Zaślubin Polski z Bałtykiem.

Właśnie z tej podwójnej okazji żeglarska młodzież z Koła Edukacji Morskiej przy Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej (byłe ZSBO), zorganizowała specjalnie przed Galą rocznicową międzyszkolną sesję, w siedzibie szkoły, przed południem, z udziałem kolegów i gości, w tym żeglarzy. Na sesję złożyła się podniosła i historyczna inscenizacja słowno-muzyczna, a goście opowiadali m.in. o miejscu Polski nad Bałtykiem (W. Seidler), o „Pierścieniach Hallera” dla Szczecina i PŻM (kpt. W. Czapp), i o żeglarskim Szczecinie (kpt. W. Kaczor).

Dla odmiany wieczorem – od godz. 17.00 do 22.00 (!), cały szczeciński i zachodniopomorski świat żeglarski, z udziałem wielu WIP-ów i gości, spotkał się w Teatrze Polskim na wspomnianej Gali, zorganizowanej przez Związek Portów i Przystani Jachtowych – Lokalną Organizację Turystyczną Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, oraz Euro Jachtklub „Pogoń”, przy współpracy z ZOZŻ i ZROT. Na bogaty program Gali złożyły się dwie jej części - w pierwszej odbyło się tradycyjne podsumowanie udanego sezonu żeglarskiego ZOZŻ 2013, a w drugiej wręczone zostały – po raz pierwszy – specjalne nagrody żeglarskie – HORYZONTY 2013. Wszystko rozpoczął brawurowy taniec morski w wykonaniu …maluchów z żeglarskiego PP „Żagielek”, potem były wystąpienia gości i Prezesa ZOZŻ Zbigniewa Zalewskiego, który w krótkim sprawozdaniu przedstawił najważniejsze sukcesy i dokonania zachodniopomorskich żeglarzy (wystąpienie Prezesa ZOZŻ w załączeniu). Było ich sporo, było więc też sporo do wręczenia upominków, statuetek, grawertonów, itp., w tym dla najlepszych sportowców – medalistów krajowych i międzynarodowych, dla kapitanów jachtów balastowych, zdobywców Pucharu Sezonu KWR i wyróżnień w Pucharze Poloneza, dalej dla Żeglarzy Roku i za Rejsy Roku, i wreszcie po listy pochwalne Prezesa ZOZŻ. Specjalną nagrodą i owacjami – z okazji „diamentowych” urodzin – uhonorowany został świnoujski a właściwie światowy bard szanty i ballady morskiej Jerzy „Poręba” Porębski (wykaz nagród ZOZŻ za sezon 2013).

Drugą część Gali wypełniło ogłoszenie pierwszej edycji oczekiwanych nagród HORYZONTY 2013, w 10 nominowanych kategoriach (więcej na stronach www.marinas.pl). Całość wieczornej uroczystej Gali prowadzili – z żeglarskim zacięciem – Dariusz Baranik (TVP Szczecin, w pierwszej części), i Katarzyna Wolnik-Sayna (Polskie Radio Szczecin) i Kuba Strzyczkowski (Radiowa Trójka, w drugiej częśći). Wszystko atrakcyjnie przeplatane było występami artystycznymi – najpierw maluchów z PP 27, potem kilkakrotnie Chóru Akademii Morskiej pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch, i Andrzeja Koryckiego z Dominiką Żukowską i zespołem. Potem jeszcze długo trwały rozmowy i wspomnienia, przy bogatym poczęstunku i kawie…
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959