TYP: a1

Trzech Polaków w wyścigach medalowych Pucharu Świata w Enoshimie

piątek, 14 września 2018
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński w klasie 49er oraz Radosław Furmański w klasie RS:X zakwalifikowali się do sobotniego wyścigu medalowego podczas żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Enoshimie.



Zbyt słaby wiatr uniemożliwił prawie wszystkim klasom rywalizację podczas czwartego dnia żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich u wybrzeży Japonii na akwenie najbliższych igrzysk. W piątek, pomimo bardzo słabego wiatru, próbowano przeprowadzić wyścigi w kilku klasach, ale ostatecznie odbył się tylko jeden w klasie Laser Standard.

Trzydzieste piąte miejsce zajął w nim Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) i awansował z pozycji trzydziestej ósmej na trzydziestą piątą. Z kolei na pięćdziesiątą dziewiątą spadł Dawid Kania (ŻLKS Poznań), po tym jak minął linię mety dopiero jako pięćdziesiąty piąty. Pozycję lidera utrzymał Elliot Hanson z Wielkiej Brytanii (miejsce 6.).

Dla klas 49er i RS:X miał to być ostatni dzień rywalizacji w normalnych wyścigach. W sobotę będą one miały tylko jeden podwójnie punktowany wyścig medalowy dla najlepszych dziesięciu zawodników klasyfikacji generalnej. Pozostałe klasy będą ścigały się w normalnej formule do soboty, a wyścig medalowy odbędzie się dla nich w niedzielę.

W związku z tym o zwycięstwo w klasie 49er powalczą zajmujący drugą pozycję Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy mają na koncie tyle samo punktów co prowadzący James Peters i Fynn Sterritt z Wielkiej Brytanii. Niestety pogoda nie pozwoliła na walkę o pierwszą dziesiątkę naszym wicemistrzom Europy Dominikowi Buksakowi oraz Szymonowi Wierzbickiemu (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) więc zakończyli oni swój występ w Enoshimie na piętnastej pozycji.

W sobotnim wyścigu medalowym wystartuje także ścigający się w klasie RS:X Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń). Jednak zajmuje on piątą lokatę ze stratą osiemnastu punktów do trzeciej pozycji więc jego szanse na podium są prawie niemożliwe, ale młody Polak może postarać się przynajmniej wygrać ostatni wyścig regat. Na prowadzeniu znajduje się wicemistrz świata Holender Kiran Badloe. Piątkowy brak wiatru przeszkodził w walce o wyścig medalowy innemu przedstawicielowi dobrzyńskiego klubu, Maciejowi Kluszczyńskiemu, który zatrzymał się na siedemnastym miejscu.

W klasie 470 trzecią pozycję zajmują Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), a prowadzą Włoszki Benedetta Di Salle i Alessandra Dubbini, do których Polki tracą zaledwie pięć punktów.

Natomiast w klasie Laser Radial jedenaste miejsce zajmuje Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), dwudziesta trzecia jest Agata Barwińska (MOS SSW Iława), a prowadzi Alison Young z Wielkiej Brytanii.

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspierani są także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Enoshimie zawodników wchodzą Magdalena Kwaśna oraz Radosław Furmański.

Wyścig medalowy w klasie RS:X mężczyzn zaplanowany jest na sobotę na godzinę 12:07 czasu japońskiego (5:07 czasu polskiego), a w klasie 49er ma się on rozpocząć o 14:27 (7:07). Wyścigi w normalnej formule rozpocząć się mają od około godziny 12:00 (5:00). Regaty potrwają do niedzieli 16 września.

 

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959