TYP: a1

Startuje Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego

czwartek, 9 maja 2019
Maciej Frąckiewicz / informacja prasowa PZŻ

W dniach 9-12 maja w Krynicy Morskiej odbędzie się Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego. To już po raz czwarty bazą regat będzie jedno z najmniejszych polskich miast, a areną zmagań żeglarzy Zalew Wiślany. Jest to flagowa impreza PZŻ, w której regularnie bierze udział cała krajowa czołówka.

[t][/t] [s]Fot. Jacek Kwiatkowski / PZŻ[/s]

W maju poprzedniego roku w dwóch częściach Pucharu PZŻ na Zalewie Wiślanym rywalizowało około 532 zawodników. W tym roku, ze względu na napięty terminarz imprez międzynarodowych, regaty odbędą się tylko w jednym terminie dla wszystkich klas, a nie w dwóch jak to miało miejsce w ostatnich latach.

Podczas czterech dni regat (9-12 maja) zawodnicy będą rywalizować w klasach RS:X, RS:X juniorów, 49er, Finn, Laser Standard, Laser Radial kobiet i mężczyzn, Laser 4.7, 29er, A-Class, Hobie Cat 16, Europa, OK Dinghy, Techno 293, 420, Cadet oraz L'Equipe. Z klas olimpijskich zabraknie tylko 470, ponieważ w tym samym czasie odbywają się mistrzostwa Europy, w których nasi reprezentanci będą walczyli o medale. Ponadto w Krynicy nie pojawią się także nasi czołowi kadrowicze klasy Finn, ponieważ już 13 maja rozpoczną rywalizację w mistrzostwach Starego Kontynentu.

Nazwa zawodów na północy naszego kraju zobowiązuje i jest to flagowa impreza PZŻ, do której Związek przywiązuje bardzo dużą wagę. Dlatego też na Zalewie Wiślanym znowu będziemy mieli przegląd polskiego żeglarstwa sportowego.

W Krynicy Morskiej powinni pojawić się najlepsi krajowi zawodnicy, na czele z brązową medalistką igrzysk w Londynie w windsurfingowej klasie RS:X Zofią Noceti-Klepacką (Legia Warszawa) oraz wicemistrzami Europy w klasie 49er Dominikiem Buksakiem i Szymonem Wierzbickim (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań).

[t][/t] [s]Fot. Jacek Kwiatkowski / PZŻ[/s]

Ważnym aspektem Pucharu PZŻ jest również to, że występ na własnym terenie będzie jednym z etapów przygotowań części naszych zawodników do kolejnych międzynarodowych regat rangi mistrzowskiej. A dla młodszych żeglarzy będzie to również możliwość sprawdzenia swojej formy w bezpośredniej rywalizacji z reprezentantami Polski.

To już czwarty rok z rzędu kiedy regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego odbędą się w Krynicy Morskiej. Zarówno Polski Związek Żeglarski jak i przedstawiciele miasta są zadowoleni z dotychczasowej współpracy, dlatego też postanowili ją kontynuować.

Krynica Morskiej to jedno z najmniejszych polskich miast, które posiada jednak mnóstwo turystycznych i żeglarskich atutów - urokliwe położenie na Mierzei Wiślanej, od północy oblewają ją wody Morza Bałtyckiego, a od południa Zalewu Wiślanego, nowe nabrzeże, slip, bardzo dobre zaplecze żeglarskie, hotelowe oraz gastronomiczne.

Organizatorem regat będzie Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Miastem Krynica Morska. Imprezie patronuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Odbędzie się ona także pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka. 

Tagi: regaty, Polski Związek Żeglarski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959