TYP: a1

Spotkanie z Moniką Matys

piątek, 12 stycznia 2018
Informacja prasowa/Fundacja 4 Kontynenty

Fundacja 4 Kontynenty oraz Monika Matis Polish Team serdecznie zapraszają na spotkanie z Moniką Matis. Spotkanie odbędzie się w Starym Porcie w Krakowie w dniu 14.01.2018 o godzinie 17.00. Będzie to okazja aby osobiście poznać Monikę i zadać jej kilka pytań, na które z chęcią odpowie.

[t]Suhaili[/t] [s][/s]

Historia stojąca za projektem.  W 1968 roku 9 osób ścigało się aby zostać pierwszym żeglarzem, który opłynie świat samotnie i non stop. Tylko jeden - Robin Knox Jonhston - ukończył rejs przybywając do Falmouth, z którego wypłynął, po 312 dniach żeglugi. Inni byli zmuszeni porzucić wyścig ze względu na awarie lub wycofali się, jak Bernard Moitessier, z własnego wyboru. 50 lat później wielu żeglarzy zdecydowało uhonorować tych śmiałków podejmując własne wyzwania. Wydarzenia takie jak “Golden Globe Race”, “La Longue Route” czy “Sea Witch” ściga się z “Suhaili” 50 lat później są obecnie najbardziej obserwowanymi z długodystansowych imprez żeglarskich. Suhaili przepłynęła 30123 mil morskich, osiągając 4.02 w. (węzeł - mila morska na godzinę) średniej prędkości w całej podróży.

Wyzwanie to sprawdzić, czy na identycznej jednostce, ale z pomocą nowoczesnej technologii - głównie komunikacji satelitarnej, pozwalającej  uzyskać precyzyjne informacje pogodowe – jest się w stanie przepłynąć tą trasę szybciej. O ile wiadomo nikt do tej pory nie pokusił się o takie porównanie. Powszechne założenie jest, że tak, powinno być szybciej - ale czy rzeczywiście? Linia startu znajduje się Falmouth w Wielkiej Brytanii, dokładnie 50 lat po Suhaili - 14 czerwca 2018 roku.

Trasa to  żeglowanie wokół trzech wielkich przylądków - Przylądka Dobrej Nadziei, Przylądka Leeuwin i Przylądka Horn, wracając do Falmouth i próbując to wszystko zrobić w mniej niż 312 dni, czyli czas jaki to zajęło Suhaili. Formalnie jest to udział w projekcie “La Longue Route 2018” - aby symbolicznie uhonorować Bernarda Moitessiera, drugiego z uczestników tego wyścigu.

O jachcie "Sea Witch" jest jednostką o tych samych liniach co “Suhaili”, na której sir Robin Knox Johnston jako pierwszy człowiek opłynął dookoła świat samotnie i non stop Oba jachty różnią się nieco takielunkiem, ale ich kadłuby są identyczne, zbudowane na podstawie linii jachtu “Eric” zaprojektowanego przez Williama Atkina w latach 20-tych 20 wieku. Jacht ma 9.75m długości, 3.4 metra szerokości i może nieść bogaty zestaw żagli, do blisko 100 m.kw. jednocześnie. Obecnie jacht znajduje się w Hiszpanii, czekając na końcowe prace w stoczni w Portugalii.

 

Tagi: wyprawa, Monika Matys, Fundacja 4 Kontynenty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959