TYP: a1

Sail Świnoujście po raz czwarty!

środa, 18 lipca 2012
W pierwszy sierpniowy weekend po raz czwarty odbędzie się ważne dla miasta wydarzenie - Sail Świnoujście 2012. Położenie geograficzne Świnoujścia, dogodna lokalizacja portu z krótkim i bezpiecznym wyjściem w morze, a także największy na polskim wybrzeżu port jachtowy i długie tradycje żeglarskie powodują, że impreza doskonale wpisuje się w charakter miasta i ma już swoich wiernych sympatyków wśród bractwa żeglarskiego i „szczurów lądowych".

REJSY ŻAGLOWCAMI

Sail Świnoujście to przede wszystkim żaglowce - to właśnie rejsy żaglowcami na pełne morze przy akompaniamencie śpiewanych szant stanowią największą atrakcję imprezy. Przez trzy dni każdy może zakosztować namiastki marynarskiego życia, doświadczyć wyjątkowych wrażeń na rozkołysanym morzu, doskonale się przy tym bawiąc. To także świetna okazja do poznawania żeglarskich tradycji i zwyczajów, spotkań i rozmów z członkami załóg. Rejsy odbywają się trzy razy dziennie, w systemie naprzemiennym. W przerwach między rejsami każdy żaglowiec jest także nieodpłatnie udostępniany do zwiedzania.

PARADA ŻAGLOWCÓW

Tylko w Świnoujściu zobaczyć można majestatyczne i mniejsze żaglowce wychodzące na żaglach w szyku paradnym na pełne morze. Co więcej, można być aktywnym uczestnikiem tego wydarzenia, płynąc na pokładzie jednego z nich! Idealnym miejscem do podziwiania parady z lądu jest natomiast falochron zachodni z popularnym „Wiatrakiem".

KONCERTY

Szantowe koncerty to stały element imprezy. Odbywają się przez wszystkie trzy dni na scenie, dla której tłem zazwyczaj jest jeden z wyjątkowych żaglowców. Z całej Polski, ale także krajów sąsiednich (Niemcy, Skandynawia) przyjeżdżają wykonawcy, których repertuar artystyczny nieodłącznie związany jest z morzem. Dużym zainteresowaniem cieszą się także koncerty rodzimego artysty, o imponującym dorobku artystycznym - Jurka Porębskiego.

JARMARK MORSKI

Coś dla oka i podniebienia! Stoiska rzemieślnictwa i rękodzieła, morskie motywy malowane na szkle, gadżety marynarskie, elementy wyposażenia żeglarskiego, obowiązkowa rybka, i wiele innych atrakcji.

PROGRAM TOWARZYSZĄCY O TEMATYCE MORSKIEJ

Historia Świnoujścia nieodzownie związana jest z morzem. To morze warunkowało rozwój gospodarki morskiej, strategiczne znaczenie miasta jako twierdzy morskiej, portu promów dalekomorskich, czy wreszcie funkcji turystycznej. To właśnie będzie można zobaczyć na fotografiach dawnego Świnoujścia w Muzeum, wystawie morskich pejzaży lokalnych fotografików i malarzy, czy podczas historycznych pogawędek.

Zapraszamy!

Źródło: www.sail-swinoujscie.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959