TYP: a1

Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury

piątek, 17 maja 2019
Informacja prasowa

24 maja 2019 roku o godzinie 16.00 zapraszamy na wyspę Ołowiankę, do siedziby Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, na XI Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury. Wyścigi smoczych łodzi, których NMM jest głównym organizatorem, to niezwykłe na skalę krajową wydarzenie, integrujące trójmiejską branżę muzealniczą.



– Nasze muzealne regaty Smoczych Łodzi to już tradycja – mówi Brygida Sonnack, kierownik Działu Inwentarzy Muzealiów NMM, koordynatorka regat i kapitan drużyny NMM. – Co roku w maju zapraszamy do udziału w zawodach instytucje kultury z Trójmiasta. Cieszymy się, że w tym roku na nasze zaproszenie odpowiedziała rekordowa liczba załóg, w tym gość spoza Trójmiasta – Muzeum Zamkowe w Malborku.

W tegorocznych zawodach udział wezmą: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Hevelianum, Gdańska Galeria Miejska, Instytut Kultury Miejskiej, Muzeum Gdańska, Muzeum Zamkowe w Malborku, Akwarium Gdyńskie i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku – siedmiokrotny zwycięzca.

Trasą tegorocznych regat jest dystans ok. 300 m, od przystani tramwajów wodnych przy hotelu Hilton do Żurawia. Wygra załoga, która osiągnie najlepszy czas. Zakończenie wyścigów i wręczenie pucharów planowane jest na godzinę 19.00.

- W tym roku zdecydowaliśmy się na modyfikację imprezy towarzyszącej – podkreśla dyrektor NMM, dr Robert Domżał. - Oprócz zawodów zapraszamy wszystkich na mini-piknik przy muzeum. W planie jest występ chóru szantowego "Zawisza Czarny" – prosto z pokładu "Sołdka", wieczorny koncert zespołu "Dominic John Sebastian", warsztaty street artu i wata cukrowa dla dzieci!

Puchar dla zwycięzcy regat, jak co roku, ufunduje Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, które sponsoruje ważne dla muzeum wydarzenia, w tym regaty smoczych łodzi - dodaje dr Robert Domżał. - Od tego roku nagroda dla zwycięskiej drużyny będzie nosiła miano Pucharu Towarzystwa Przyjaciół NMM i będzie pucharem przechodnim.



Wyścigi smoczych łodzi to sport wytrzymałościowo-siłowy: łódka jest tak skonstruowana, że nie rozcina wody, lecz tłoczy ją pod sobą. Przez to trzeba użyć sporo siły, aby ją rozruszać. Oczywiście nie tylko siła jest tu ważna: na treningach ćwiczona jest przede wszystkim technika i synchronizacja. Od siedmiu lat Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wygrywa zawody. Miło jest zwyciężać, ale o wiele ważniejsza jest dla nas atmosfera wyścigów - mówi Marek Jankowski z Działu Promocji NMM. - Jesteśmy dumni, że co roku udaje nam się zmobilizować koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionych muzeów i instytucji kultury. To naprawdę ewenement na skalę krajową i świetny przykład integracji środowiska!

W tym roku beniaminkiem zawodów jest Muzeum Zamkowe w Malborku. Z Gdyni na regaty przyjeżdża Akwarium Gdyńskie. Po dwóch latach absencji o puchar powalczą znowu Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum Gdańska. Instytut Kultury Miejskiej obwołał się czarnym koniem zawodów, walkę o podium kontynuują Gdańska Galeria Miejska, Hevelianum i Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – główny kandydat do przełamania dominacji gospodarzy.

Patronat medialny nad X Regatami Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury objęło Radio Gdańsk. Morski Robotniczy Klub Sportowy Gdańsk (MRKS) jak co roku zapewnia sprzęt oraz fachowe przygotowanie do zawodów. Patronem i mecenasem regat jest Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.


Trochę historii
Na dziobie tradycyjnej smoczej łodzi umieszczona jest drewniana głowa smoka, na rufie ogon. Kadłub jest wymalowany w smoczą łuskę. Standardowa łódź ma 12 metrów i mieści 22 członków załogi. Jedna osoba jest sternikiem - stoi na rufie i za pomocą długiego wiosła nadaje kierunek łodzi, a jedna bębniarzem - siedzi na dziobie przodem do załogi i podaje rytm wiosłowania. Wiosła symbolizują pazury a gra na bębnie bicie serca smoka. Spośród wielu legend o smoczych łodziach najbardziej znana jest ta o chińskich rybakach, którzy bijąc w bębny, chcieli uratować przed głodnymi rybami poetę-samobójcę. Na pamiątkę bezskutecznej akcji ratunkowej każdego roku urządzane są wyścigi smoczych łodzi. W Polsce sport ten rozpropagował Włodzimierz Schmidt, prezes Morskiego Robotniczego Klubu Sportowego MRKS. Smocze łodzie wystartowały pierwszy raz w 1997. W Gdańsku na Motławie zorganizowano wówczas pierwsze polskie zawody z udziałem 7 osad z Niemiec i jednej z Polski, która popłynęła w pożyczonej niemieckiej łodzi. Rok później powstał pierwszy polski klub Smoczych Łodzi - "Wiking". W 1999 roku zawody, już na swoim własnym sprzęcie, wygrali Polacy.

 

Tagi: smocze łodzie, wyścigi
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521