TYP: a1

Puchar Polski W Ratownictwie Wodnym i prezentacja akcji Pływam Bez Promili

piątek, 27 lipca 2012
Informacja prasowa
W najbliższy weekend 28-29 lipca w Ustce odbędzie się Puchar Polski w Ratownictwie Wodnym oraz prezentacja akcji „Pływam bez Promili” skierowana do nadmorskich plażowiczów. Projekty mają na celu promocję i edukację w zakresie bezpieczeństwa nad wodą.

Puchar Polski w ratownictwie wodnym to jedna z najbardziej widowiskowych imprez sportowych, odbywających się na polskim Wybrzeżu. Zawody ratowników odbywają się już po raz jedenasty. Celem zawodów jest przygotowanie ratowników do realizacji misji WOPR, czyli działania na rzecz zmniejszenia liczby osób tonących w polskich wodach, promowanie zasad bezpiecznego pływania, kąpieli wodnej i uprawiania sportów wodnych a także podnoszenie kwalifikacji ratowniczych i wyłonienie indywidualnie i drużynowo najlepszych Ratowników w Polsce.

Zawody zostaną rozegrane przez dwa dni, w sobotę i niedzielę. W turnieju weźmie udział maksymalnie siedemdziesięciu zawodników oraz czterdzieści zawodniczek. Podczas każdego turnieju, drużyny rozegrają dziesięć konkurencji przez dwa dni trwania eliminacji będą to m.in. bieg i pływanie oraz wyścigi z pasem ratunkowym, ratunkowy z deską, wyścig kajaków, flagi plażowe oraz wyścig w Bałtyku.

Mistrzostwa odbędą się w sobotę i niedzielę od godz. 10.00 rano i będą trwały do godz. 18.00 pierwszego dnia i do godz. 16.00 drugiego dnia Mistrzostw. W sobotę o godzinie 14.55 Mistrzostw odbędzie się uroczyste rozpoczęcie, a o godzinie 17.15 drugiego dnia Mistrzostw uroczyste zakończenie.

PŁYWAM BEZ PROMILI W USTCE

Kampania objęła aktywne działania edukacyjne, które będą promowane podczas imprez sportowych organizowanych przez partnerów (np. Puchar Polski Ratowników Wodnych w Ustce 28–29 lipca br.), ich ośrodki lokalne, stronę internetową www.plywambezpromili.org.pl, portal społecznościowy Facebook oraz materiały edukacyjne (m.in. koszulki z logotypem akcji oraz tablice z instruktażem pierwszej pomocy). W Ustce odbędą się całodzienne zajęcia prowadzone przez animatorów dla osób plażujących, konkursy oraz pokazy pierwszej pomocy. By wziąć udział w aktywnościach zapraszamy do namiotu „Pływam bez Promili” usytuowanym obok miejsca zawodów WOPR. Głównym celem aktywności jest edukacja dzieci, dotycząca bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych. W ramach zajęć poznają podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą. Zajęcia z zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej z użyciem profesjonalnych fantomów oraz nauka wiązania węzła ratowniczego. Młodzież będzie mogła poznać w praktyce zasady udzielania pierwszej pomocy. Każdy uczestnik otrzyma nagrodę, która będzie miłą wakacyjną pamiątką.

W ramach kampanii, w nadmorskich kurortach, a także w miejscowościach położonych nad jeziorami i rzekami w całej Polsce rozwieszonych zostanie również kilka tysięcy plakatów informujących o zagrożeniach związanych z uprawianiem sportów wodnych po spożyciu alkoholu. Przestrzegamy: albo alkohol, albo pływanie. Od tej reguły nie może być wyjątków! - zaznacza Andrzej Szumowski, prezes PVA.

Kampanię „Pływam bez promili” popierają i rekomendują: Paweł Korzeniowski (polski pływak, wielokrotny rekordzista i mistrz Polski, mistrz i wicemistrz świata, mistrz Europy, olimpijczyk), Przemysław Stańczyk (polski pływak, Mistrz Świata na 800m z Melbourne), Aleksandra Urbańczyk (polska pływaczka, medalistka Mistrzostw Europy), Katarzyna Baranowska (była polska pływaczka, mistrzyni Europy z Triestu i Helsinek), Sebastian Szczęsny (dziennikarz TVP Sport), Izabela Dylewska (była kajakarka, dwukrotna brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, medalistka mistrzostw świata i Europy), Wojciech Kudlik (były kajakarz, medalista mistrzostw świata w kajakarstwie), lek. med. Włodzimierz Janda (Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie) oraz ks. Rafał Chwałkowski (kapelan żeglarzy, żeglarz, ratownik).

Szczegóły dotyczące kampanii dostępne są na stronie www.plywambezpromili.org.pl

TERMINARZ I MIEJSCE: 28 - 29 lipca, Ustka - plaża wschodnia, przy głównym wejściu.

Program godzinowy.pdf
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959