TYP: a1

Pomorze już w sezonie

poniedziałek, 15 maja 2017
Informacja prasowa/Tomasz Falba

Regatami, ekumeniczną i międzyreligijną modlitwą, odsłonięciem tablicy pamiątkowej, wyróżnieniami dla wybitnych żeglarzy, tradycyjnym podniesieniem bandery i równie tradycyjnym spotkaniem przy grillu, Pomorski Związek Żeglarski i Akademicki Klub Morski z Gdańska rozpoczęli pomorski i klubowy sezon żeglarski 2017.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Uroczystość otwarcia sezonu rozpoczęła się wczoraj, 13 maja na przystani AKM w Gdańsku-Górkach Zachodnich. Wzięło w niej udział ponad sto osób. Wśród gości był m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera i posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Jak podkreślił na wstępie prowadzący imprezę, znany publicysta morski, Aleksander Gosk, okazją do organizacji otwarcia pomorskiego i klubowego sezonu żeglarskiego 2017 wspólnie przez PoZŻ i AKM była 85 rocznica powstania tego klubu, 50-lecie istnienia przystani w Górkach Zachodnich oraz 50-lecie pionierskiego rejsu (należącego do AKM) jachtu „Swarożyc III” na Spitsbergen.

W związku z jubileuszem powstania AKM odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona członkom klubu, którzy nie wrócili z morza. Towarzyszyła temu ekumeniczna i międzyreligijna modlitwa, którą poprowadził ks. Krzysztof Masiulanis, a w której udział wzięli – poza katolickim księdzem – przedstawiciele protestantów, prawosławnych i muzułmanów.

Uroczystość otwarcia sezonu stała się również okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla pomorskiego żeglarstwa. PoZŻ wyróżnił medalami za szczególne zasługi dla żeglarstwa pomorskiego przyjaciół pomorskiego żeglarstwa: marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzeja Królikowskiego, komandora AKM, znanego konstruktora jachtów, Wacława Liskiewicza oraz Krystynę Chojnowską-Liskiewicz, pierwszą kobietę, która samotnie jachtem okrążyła świat. Dzień wcześniej taki sam medal otrzymał honorowy prezes PoZŻ, prof. Bolesław Mazurkiewicz.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Odznaką zasłużonego działacza żeglarstwa pomorskiego wyróżnieni zostali natomiast członkowie AKM: wybitny propagator wychowania morskiego Jacek Jettmar oraz regatowcy Krzysztof Paul i Piotr Adamowicz. 

Rozdano również nagrody w rozgrywanych tego dnia na wodach Zatoki Gdańskiej regatach towarzyszących otwarciu. W ORC pierwsze miejsce zajął „Neoprofil” z prowadzącym Piotrem Adamowiczem, w KWR „Rastaban” z prowadzącym Tomaszem Dworakowskim, w Open 1 - „Falcon”, w Open 2 - „Kalif” z prowadzącym Ryszardem Szumowskim. Przy okazji, na ręce komandora AKM, gratulacje złożyli przedstawiciele gdańskich klubów żeglarskich. 

Wyniki: ORC, KWR, Open 1, Open 2, czasy mety

Dopełnieniem uroczystości było podniesienie na maszt biało-czerwonej bandery i wypowiedzenie tradycyjnej formuły rozpoczynającej żeglarski sezon 2017 na Pomorzu, wspólnie przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, prezesa PoZŻ Bogusława Witkowskiego i komandora AKM Wacława Liskiewicza.

Na zakończenie odbyło się spotkanie żeglarskie przy grillu. Warto zaznaczyć, że uroczystość uświetnił zespół muzyczny, którego liderem był ks. Masiulanis.

Tagi: regaty, Pomorski Związek Żeglarski, Akademicki Klub Morski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959