TYP: a1

Pomorski sezon żeglarski i motorowodny otwarty

poniedziałek, 20 maja 2013
Informacja prasowa

Fot. Tadeusz Lademann
Pomorski sezon żeglarski i motorowodny został oficjalnie otwarty w niedzielę 19 maja w Pucku. W tamtejszym Porcie Rybackim pojawili się żeglarze, motorowodniacy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16.30. Poprowadził ją znany publicysta morski Aleksander Gosk. W trakcie uroczystości głos zabierali m. in. burmistrz Pucka Marek Rintz, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego Jan Jakubowski, marszałka województwa reprezentował Zbigniew Ptak, a administrację morską dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, jednocześnie prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, Andrzej Królikowski.

W trakcie imprezy zainaugurowany został Puchar Bałtyku Południowego. To nowatorska inicjatywa, polegająca na objęciu wspólną klasyfikacją sterników i załogi jachtów rekreacyjnych, biorących udział w tradycyjnie dotąd rozgrywanych regatach, objętych kalendarzami poszczególnych regionów. Puchar powstał w wyniku porozumienia Pomorskiego, Zachodniopomorskiego, Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz Kaliningradzkiej Obwodowej Organizacji Żeglarskiej. Ma zintegrować i uaktywnić żeglarzy w pasie Bałtyku Południowego od Szczecina do Kaliningradu. Kalendarz Pucharu Bałtyku Południowego w 2013 roku obejmuje aż 64 imprezy!

Przedstawiciel Biura Pucharu Bałtyku Południowego: Andrzej Szrubkowski oraz jego koordynator organizacyjny Jacek Zieliński otrzymali nominacje do zajmowania się imprezą podpisane przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Zrewanżowali się podarowując mu zdjęcie legendarnego jachtu „Miranda”, na którym Zbigniew Puchalski, w latach 1976-1980, opłynął samotnie świat dookoła. Model tego jachtu będzie głównym trofeum Pucharu.

Otwarcie tegorocznego sezonu było też okazją do wręczenia przez reprezentanta marszałka województwa pomorskiego Zbigniewa Ptaka flagi Pomorza, 21-letniej gdańszczance Małgorzacie Czujko. Za kilkanaście dni, w ramach projektu Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, rozpocznie ona rejs przez trzy oceany. Na jachcie „Nekton” odbędzie podróż z Dżakarty do Patagonii. Wyprawa zamierza dotrzeć do polskiej stacji polarnej na Antarktydzie. Małgosia stanie się w ten sposób najmłodszą Polką, która postawiła nogę na tym kontynencie.

Nie mogło się obyć bez wręczania nagród i wyróżnień. Nagrody dostali uczestnicy regat jachtów klasy Puck, które ścigały się z tej okazji na wodach Zatoki Puckiej. Andrzej Królikowski zaś otrzymał od motorowodniaków Złotą Śrubę.

Kulminacją uroczystości otwarcia pomorskiego sezonu żeglarskiego i motorowodnego było podniesienie na maszt flag. Wydarzenie uświetnił występ Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Ziemi Puckiej i zespołu szantowego Sukces.

Po uroczystości w nowym budynku Portu Rybackiego odbyło się spotkanie żeglarzy. W jego trakcie otwarta została wystawa poświęcona projektowi „OSTAR for Dydek”. W jego ramach kapitan Krystian Szypka już 27 maja wystartuje w słynnych regatach samotników OSTAR. Swój występ zadedykował, zmarłej dwa lata temu, koszykarce Małgorzacie Dydek.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959