TYP: a1

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

czwartek, 4 stycznia 2018
Informacja prasowa

Rozpoczęło się przyjmowanie nominacji do siódmej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza -  wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta „Daru Młodzieży”, wychowawcy pokoleń polskich marynarzy.

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. Nagroda jest przyznawana za osiągnięcie w roku poprzednim.

Laureatem może być osoba fizyczna, grupa osób fizycznych, osoba prawna lub jednostka organizacyjna. Nagrodę przyznaje kapituła w składzie:

  • Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana
  • przedstawiciele Bractwa Kaphornowców
  • przedstawiciele Prezydenta Miasta Gdyni
  • przedstawiciel Press Club Polska

 

Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej www.leszekwiktorowicz.pl  

Nagrodę stanowią medal oraz kwota pieniężna w wysokości dziesięciu tysięcy złotych. Kandydatury można zgłaszać do 15 stycznia 2018 r. Wyłonienie i ogłoszenie laureata nastąpi  26 stycznia 2018 r. w Gdyni, a wręczenie nagrody w marcu w Warszawie.

 

Dotychczasowymi laureatami Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza zostali: kpt. Janusz Zbierajewski, kpt. Tomasz Ostrowski, kpt. Andrzej Drapella, kpt. Wojciech Maleika, kpt. Piotr Kuźniar, kpt. Maciej Sodkiewicz. 

Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza otrzymali: red. Bohdan Sienkiewicz, inż. Zygmunt Choreń, oraz kpt. Aleksander Kaszowski.

 

Tagi: nagroda, Leszek Wiktorowicz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959