TYP: a1

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC International załóg wieloosobowych

środa, 7 sierpnia 2019
Informacja prasowa

Trzy dni zmagań, siedem wyścigów, około dwadzieścia najlepszych jednostek pływających i blisko setka członków załóg. W dniach od 23 do 25 sierpnia na wodach Zatoki Gdańskiej odbędą się Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC International załóg wieloosobowych. W imprezie start zapowiedziała cała krajowa czołówka.

Oficjalna strona regat - https://2019mzmpzw.regatymorskie.pl/

- W roku 2018 Komisja Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego ogłosiła konkurs na organizację Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC  International we wszystkich kategoriach, najwyżej rangi regat rozgrywanych w Polsce. Organizację wydarzenia powierzono Gdańskiemu Ośrodkowi Sportu. To dla nas duże wyróżnienie i jednocześnie uznanie dla naszych dotychczasowych działań na rzecz rozwoju żeglarstwa i sportów wodnych w Gdańsku. Mogę zapewnić, że stworzymy dla uczestników jak najlepsze warunki – mówi Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu.

W sezonie 2019 mistrzostwa we wszystkich kategoriach rozgrywane są jako niezależne regaty to znaczy, że nie są łączone z regatami organizowanymi cyklicznie.

Nad tegorocznymi Morskimi Żeglarskimi Mistrzostwami Polski ORC international w kategorii załóg wieloosobowych patronat objął Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk fundując jednocześnie puchar za zwycięstwo w najdłuższym wyścigu regat nazywany wyścigiem o Puchar Marszałka. Portem regat będzie Marina Gdańsk, przystań zlokalizowana przy ul. Szafarnia, na przeciwko historycznego Żurawia.

- W Polsce mamy aktualnie mniej więcej od 18 do 24 jachtów, które ścigają się na poziomie profesjonalnym. Oczekujemy, że na starcie Mistrzostw Polski stawi się większość z nich. Część z tych jednostek miała zrobione pomiary przy okazji regat Marina Granaria Cup, więc możemy się spodziewać ich udziału – dodaje Leszek Paszkowski.

W programie imprezy znajduje się siedem wyścigów, w tym jeden długi, na dystansie 20 mil morskich. Do klasyfikacji końcowej Mistrzostw wejdą wyniki wszystkich wyścigów w sytuacji, gdy odbędzie się ich mniej niż 5. W pozostałych przypadkach odliczony zostanie wynik osiągnięty podczas najsłabszego startu danej załogi. Jak zwykle w przypadku regat, ważnym elementem zawodów będzie pogoda. Planowane jest rozegranie następujących wyścigów:

  • 23.08.2019 – piątek (jeden wyścig up&down i jeden długi wyścig na trasie otwartej)
  • 24.08.2019 – sobota (trzy wyścigi up&down)
  • 25.08.2019 – niedziela (dwa wyścigi up&down)

- Trudno określić, jakie warunki będą panowały na zatoce podczas weekendu regatowego. Jeśli pogoda dopisze, zmagania będzie można śledzić z wysokości Molo w Brzeźnie, ponieważ właśnie w tych okolicach odbywać się będą regaty – zauważa Marek Lenard, komandor regat.

Kto zwycięży? Załoga którego jachtu okaże się najlepsza? Dancing Queen, Good Speed, Duży Ptak, Czarodziejka czy może Neoprofil? Rozstrzygnięcia Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski załóg wieloosobowych poznamy w przedostatni weekend sierpnia.

Organizator: Gdański Ośrodek Sportu

Współorganizatorzy: Polski Związek Żeglarski, Pomorski Związek Żeglarski,

Sponsor: Granaria Development Gdańsk

Partnerzy: SPORTIS, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej, Eljacht, Spider Tomasz Malinowski

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959