TYP: a1

Co możemy zrobić dla Zatoki Gdańskiej?

czwartek, 22 listopada 2018
Informacja prasowa

Daj się wciągnąć do dyskusji o tym, jak współużytkownicy wody i plaż mogą działać na rzecz naszego akwenu. Czy możemy bez wyrzutów sumienia do morza wrzucić skórkę od banana? Co można złapać przy pomocy płetwy sterowej jachtu? Którzy z fanów wodnych atrakcji nad Zatoką śmiecą? Na te i inne pytania odpowiedzą nasi paneliści.

[t][/t] [s]Fot. B. Modelski/Regaty Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018[/s]



Teoretycznie zarówno mieszkańcy Trójmiasta jak i przyjezdni chcieliby, żeby morze było wolne od śmieci a plaża nieskazitelnie czysta.  W sobotę 24 listopada porozmawiamy o tym, jak to wygląda w praktyce. Co naszej wodzie szkodzi, ile kosztuje sprzątanie i jak zwykły turysta czy wodniak może działać proekologicznie. Czy tak naprawdę chce? Społeczności żeglarskie na całym świecie podejmują różne inicjatywy na rzecz środowiska wodnego – czy my też możemy się czymś pochwalić w tej dziedzinie? I czy nasi żeglarze są chętni, aby dać przykład innym?

Organizatorzy panelu, Yacht Club Gdańsk, organizator regat Nord Cup Gdańsk, Stowarzyszenie Klasy Nautica 450 oraz Centrum Hevelianum zapraszają do Wozowni przy Centrum Hevelianum na spotkanie o naszych postawach wobec środowiska i ekologicznie zrównoważonych praktykach na wodzie.

Do dyskusji włączą się:

Michał Bała ze Stacji Morskiej imienia Prof. Krzysztofa Skóry - Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Absolwent oceanografii, specjalizujący się w biologii morza, a prywatnie miłośnik przyrody i zapalony wędkarz.

Leszek Paszkowski – dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu, gospodarz gdańskich marin i plaż, a także ich aktywny użytkownik - jako mors i sternik jachtowy,

Bogusław Witkowski – niezwykle zasłużony dla polskiego morza,  honorowy członek Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej , prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego zrzeszającego wszystkie pomorskie jacht kluby,  

Paweł Kołodziński – doświadczony zawodnik klasy 49er, medalista Mistrzostw Europy oraz reprezentant Polski na Olimpiadzie w Londynie i Rio.

Dyskusję poprowadzi: Michał Korneszczuk – utytułowany zawodnik regatowy, organizator regat żeglarskich Nord Cup oraz szef polskiego oddziału firmy Pantaenius specjalizującej się w ubezpieczeniach jachtów.  

Liczymy także na pytania od publiczności.

Dyskusja „Czy żeglarstwo może być eko?” odbędzie się 24 listopada (sobota) o g. 14.00 w budynku Wozowni przy Centrum Hevelianum, Gdańsk, ul. Gradowa 8.

Aktualne informacje o wydarzeniu znajdują się na https://www.facebook.com/events/354972688407606/
 

Tagi: żeglarstwo, dyskusja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959