TYP: a1

Złoty Lew przypłynie do Gdyni

czwartek, 18 kwietnia 2019
Z mediów/Gdynia.pl

Okazja dla wielbicieli żaglowców. Do Gdyni wpłynie holenderski szkuner „Gulden Leeuw” (”Złoty Lew”). Będzie to pierwsza po sześciu latach wizyta jednostki w gdyńskim porcie. „Złoty Lew” zacumuje przy nabrzeżu Pomorskim 20 kwietnia i zostanie w Gdyni do 24 kwietnia.

„Gulden Leeuw”  został zbudowany na zamówienie duńskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rybołówstwa w Frederikshavn w latach 1936-37 jako 45-metrowy motorowiec „Dana”. Do służby wszedł w 1938 r. i był używany do prowadzenia badań oceanograficznych. Wojnę „Dana” przetrwała w kopenhaskim porcie a po wojnie wróciła do żeglugi.

Statek prowadził badania biologii Bałtyku i Morza Północnego. Wypuszczał się też na dalsze akweny – w pobliże Grenlandii, a nawet na Morze Sargassowe, dokąd popłynął w 1966 r., by zbierać informacje na temat cykli rozrodczych europejskich węgorzy. W 1980 r. „Danę” w służbie zastąpił nowy statek. W 2007 r. w stoczni Balk Royal Shipyard w Ulk rozpoczął się remont, który miał dać dawnej jednostce nowe życie. Trwał 3 lata.

Portem macierzystym „Złotego Lwa” jest Kampen. Nazwa żaglowca nawiązuje do holenderskiego okrętu wojennego z XVII w. Pod bukszprytem „Gulden Leeuwa” znajduje się drewniany galion wyobrażający lwa.

 

„Złoty Lew”na co dzień pełni rolę żaglowca szkoleniowego. Na jej pokładzie przypłynie młodzież, która w ramach kanadyjskiego programu edukacyjnego Class Afloat (inspirowanego „Szkołą pod żaglami” kapitana Krzysztofa Baranowskiego) spędza semestr szkolny na morzu. W Trójmieście młodzi żeglarze zwiedzą przede wszystkim miejsca związane z historią 2 wojny światowej.

 

Żaglowiec w Gdyni będzie do  24 kwietnia, potem popłynie do St. Petersburga (30 kwietnia-4 maja), Tallina (6-9 maja), Kopenhagi (14-18 maja) i Amsterdamu (24-26 maja).

Tagi: żaglowiec, Złoty Lew
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932