TYP: a1

Zepsute wodorosty toną w wodorostach

czwartek, 13 lutego 2020
Z mediów

Żywioły w dalszym ciągu nie rozpieszczają Australii. Co prawda ulewne deszcze i burze dogasiły pożary gnębiące kontynent, teraz jednak to woda stanowi największe zagrożenie.

 

W zeszłym tygodniu w Sydney zanotowano opady deszczu największe od 30 lat, co spowodowało również rekordową liczbę interwencji służ – straż pożarna wzywana była 15 tysięcy razy do pomocy przy usuwaniu powalonych drzew i gruzu oraz wydobywaniu samochodów z wód powodziowych. Przyszłość też nie zapowiada się różowo, bo Nowej Południowej Walii grożą kolejne ulewne deszcze i bardzo wysokie fale (mające nawet pięć metrów wysokości). Może to doprowadzić do powodzi i erozji plaż. W niektórych miejscach spodziewane jest nawet ponad 100 mm deszczu na metr kwadratowy.

 

Jednym z miejsc, które ucierpiały w wyniku burz jest słynna plaża w Sydney. Coogee jest jedną z najpopularniejszych wśród surferów i rodzin z dziećmi. Niedaleko Coogee znajduje się także Zatoka Gordona z miejscami do nurkowania i bogatą fauną morską. Kilka dni po tym, jak Sydney nawiedziły burze, Coogee została przykryta tonami wodorostów. Roślin jest tak dużo, że plaża została zamknięta – choć to nie powstrzymuje tych, którzy wśród zwałów alg chcą sobie strzelić selfiaka.

 

Co ciekawe, nazwa "coogee" pochodzi od aborygeńskiego słowa "koojah", które oznacza "zepsute wodorosty".

 

 

 

Tagi: Australia, Sydney, burze
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877