TYP: a1

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci zniknie?

piątek, 4 października 2019
Anna Ciężadło

Miejmy nadzieję, że tak. Jak na razie droga do całkowitego usunięcia tego mało chlubnego śladu naszej działalności na planecie jest jeszcze daleka. Mimo to, odnieśliśmy już pierwszy sukces, o czym poinformował za pośrednictwem Twittera Boyan Slat, założyciel organizacji Ocean Cleanup, która postawiła sobie za cel zlikwidowanie Wielkiej Plamy.

 

Ocean Cleanup stworzyła specjalne pływające urządzenie, mające usunąć Plamę i oczyścić Ocean Spokojny. 2 dni temu system zaczął ponownie działać i wyłapywać pierwsze kawałki plastiku. Jest to doskonała wiadomość, tym bardziej, że początki były dość trudne. W styczniu tego roku testy urządzenia zostały przerwane, bowiem w trakcie prac doszło do poważnej usterki ramienia zbierającego plastikowe odpadki.

 

Gigantyczne, mierzące 610 metrów długości ramię kosztowało 6 milionów euro, zaś jego stworzenie zajęło całe pięć lat. Urządzenie jest bardzo zaawansowane technologicznie, a ponadto wyposażone jest w nowoczesne czujniki i antenę satelitarną, zaś do bieżącej pracy wykorzystuje wzorce pływów, na podstawie których prognozuje, w jaki sposób powinno się ustawić. Mimo poniesionych kosztów okazało się, że po niecałych czterech miesiącach od wypłynięcia na ocean, od ramienia oderwał się spory fragment, co całkowicie uniemożliwiło jego funkcjonowanie.

 

Obecnie jednak sytuacja została opanowana i od 2 października urządzenie o nazwie System 001/B znów działa. Zgodnie z założeniami, jego ramię ma zbierać do 5 ton śmieci miesięcznie. Zebrany w ten sposób plastik będzie odbierany przez specjalny statek, a następnie poddawany recyklingowi.

Tagi: ocean, Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, oczyszczanie oceanów, ekologia, Ocean Cleanup
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877