TYP: a1

Pogrzeb lodowca

poniedziałek, 19 sierpnia 2019
Z mediów/Interia

Na Islandii obchodzono niecodzienną, smutną uroczystość. W niedzielę, 18 sierpnia władze kraju oficjalnie uhonorowały lodowiec Okjokull – pierwszy, który znikł w wyniku zmian klimatu.

 

Według badań naukowych, lodowiec Okjokull istniał 700 lat. Jednak w ciągu ostatnich dziesięcioleci, z powodu zmian klimatycznych, skurczył się do niewielkiego kawałka lodu na szczycie wulkanu i w 2014 roku został oficjalnie uznany na nieistniejący – był to pierwszy taki przypadek w historii. W uroczystości pożegnania lodowca udział wzięli m.in. premier Islandii Katrin Jakobsdottir, minister środowiska Gudmundur Ingi Gudbrandsson i była prezydent Irlandii Mary Robinson.

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę, będącą wezwaniem dla przyszłych pokoleń. Znajduje się na niej napis: „Ok jest pierwszym islandzkim lodowcem, który utracił status lodowca. W ciągu następnych 200 lat prawdopodobnie wszystkie nasze główne lodowce będą podążać tą samą drogą. Ten pomnik ma potwierdzić, że wiemy, co się dzieje i co należy zrobić. Tylko ty wiesz, czy to zrobiliśmy”. Poniże znajduje się napis „415 ppm CO2”, odnoszący się do rekordowego poziomu dwutlenku węgla w atmosferze. Taki wynik odnotowano w maju ubiegłego roku. Dedykację dla przyszłych pokoleń napisał islandzki pisarz Andri Snaer Magnason. "Mam nadzieję, że za 300 lat ktoś przyjdzie tu i przeczyta to. To wielki symboliczny moment. Zmiany klimatu nie mają początku ani końca i myślę, że ta tablica to znak ostrzegawczy, aby uświadomić sobie, iż dzieją się wydarzenia historyczne" - powiedział autor podczas uroczystości.

 

Tagi: lodowiec, Islandia, Okjokull
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 kwietnia

Urodził się Mateusz Kusznierewicz - kilkakrotny mistrz Polski w klasie Finn, mistrz olimpijski z Atlanty i zdobywca trzeciego miejsca na olimpiadzie w Atenach, dwukrotny mistrz świata, zdobywca wysokich miejsc w mistrzostwach świata, Europy i Pucharze Świ
wtorek, 29 kwietnia 1975
Ze Szczecina na start regat Bermudy - Newport wyruszył "Dar Szczecina" z Kpt. Jerzym Kraszewskim (29 czerwca wszedł do Hamilton).
sobota, 29 kwietnia 1972
Magazyn "Żagle" po raz pierwszy przyznaje nagrodę im. Leonida Teligi; leureatem zostaje Włodzimierz Głowacki za książkę "Wspaniały świat żeglarstwa".
czwartek, 29 kwietnia 1971
Odbył się ostatni przed II wojną światową XVI sejmik PZŻ; obowiązki prezesa objął Władysław Kiliński.
sobota, 29 kwietnia 1939