TYP: a1

Amerykańskie okręty pomagają przeciążonym szpitalom

wtorek, 31 marca 2020
Z mediów

Okręty szpitalne kojarzą nam się z działaniami wojennymi, ale okazuje się, że mogą być pomocą także w obecnej sytuacji zagrożenia koronawirusem. Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych udostępniła dwie takie jednostki, które mają pomóc mieszkańcom Nowego Jorku i Los Angeles w czasie pandemii.


Chodzi o dwa bliźniacze okręty, największe okręty szpitalne na świecie. USNS Mercy dwa dni temu wpłynął do Los Angeles a mieszkańcom Nowego Jorku będzie pomagał USNS Comfort  - ten sam, który pomagał po zamachu 11 września. To przebudowane zbiornikowce typu San Clemente, mające po 10 pokładów. Każdy z nich jest w stanie przyjąć na raz 1000 pacjentów. Obie jednostki mają po 12 sal operacyjnych, wyposażone są w laboratoria medyczne, oddziały intensywnej terapii i lądowiska dla helikopterów. Pracować na nich może nawet 1200 osób jednocześnie. 


Mercy i Comfort mają odciążyć szpitale w Nowym Jorku i Los Angeles i zapewnić bezpieczeństwo tym, którzy nie są chorzy na koronawirusa a potrzebują hospitalizacji. Tym samym miejskie szpitale będą mogły skupić się tylko na walce z Covid-19. Niebagatelny jest też wpływ na morale mieszkańców obu metropolii, przytłoczonych liczbą zachorowań. 

 

Tagi: USS Navy, koronawirus, okręt szpitalny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877