TYP: a1

Amerykańska marynarka wojenna walczy z dronami

wtorek, 25 lutego 2020
Monika Frenkiel

Okazuje się, że plan pewnego polskiego ministra obrony narodowej zakładający zainwestowanie w armię dronów ktoś potraktował serio… Amerykańska marynarka wojenna zainstalowała na swoich okrętach broń laserową przeciwko dronom.

 

Heheszki heheszkami, ale od jakiegoś już czasu „bezzałogowe statki powietrzne”, czyli szpiegujące drony stają się coraz większym zagrożeniem dla amerykańskich okrętów a prace nad zabezpieczeniem przed nimi trwają od 2014 roku. System obrony przed nimi zamontowano w listopadzie ubiegłego roku, 20 lutego oficjalnie potwierdziło informację Dowództwo Morskiego Systemu Nawigacyjnego (NAVSEA) Marynarki Wojennej. Pierwszym okrętem dysponującym nowym sposobem obrony jest USS Dewey (DDG 105), niszczyciel pocisków kierowanych klasy Arleigh Burke.

 

Ciekawostką może być to, jak działa wspomniany system obrony o wdzięcznej nazwie ODIN, czyli Optical Dazzling Interdictor Navy.

ODIN to kontynuacja systemu LaWS (Laser Weapons System), ale w odróżnieniu od poprzednika, nie ma służyć do strącania wrogich jednostek, a po prostu będzie oślepiał i wprowadzał w błąd jego systemy autonomiczne i czujniki.  Do jego atutów należą stosunkowo niska cena i skuteczność, bo o ile przed pociskami drony mogą łatwo uciec, o tyle wiązka lasera będzie szybsza i skuteczniejsza.

 

Instalacja ODIN na Dewey będzie pierwszym operacyjnym zastosowaniem samodzielnego bojowego systemu laserowego. W ciągu najbliższych dwóch lat ODIN ma zostać wdrożony w całej amerykańskiej flocie.  

Tagi: dron, laser, ODIN, US Navy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877