TYP: a1

The Ocean Race w Gdyni

środa, 5 maja 2021
Z mediów/Polski Związek Żeglarski

Polskie miasto – Gdynia po raz pierwszy w historii regat The Ocean Race, gościć będzie aż 4 załogi biorące udział w The Ocean Race Europe Prologue. Oprócz polskiej załogi Sailing Poland pod dowództwem Bouwe Bekkinga będzie to litewski jacht Ambersail 2, Team Childhood 1 z Holandii oraz Ocean Racing Team z Austrii.

 

The Ocean Race Europe to pierwsza, europejska odsłona najtrudniejszych załogowych okołoziemskich regat na świecie – The Ocean Race. Poprzedzi ją prolog na trasie Kłajpeda – Gdynia – Sztokholm rozpoczynający się już 7 maja. Trzy dni później rywalizacja przeniesie się na wody Zatoki Gdańskiej. W godzinach popołudniowych 10 maja załogi zakończą morski etap z Kłajpedy do Gdyni, na 11 maja zaplanowano 2 wyścigi przybrzeżne, a 12 maja o godzinie 12:00 nastąpi start kolejnego morskiego etapu do Sztokholmu.

 

Jachty uczestniczące w regatach zacumowane będą w Marina Yacht Park w Gdyni. Ze względu na trwająca pandemię, wydarzenie będzie miało charakter wyłącznie sportowy. Zmagania, szczególnie wyścigi przybrzeżne będzie można obserwować m. in. z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni, molo w Sopocie, gdzie przewidziany jest znak zwrotny, z trójmiejskich plaż, a także z pokładów prywatnych jachtów.

 

- Jestem dumny z faktu, że Gdynia będzie jednym z miast prologu wyścigu The Ocean Race Europe, a na starcie stanie m.in. jacht Sailing Poland z fantastyczną załogą. Bardzo się cieszę, że wśród członków załogi są utalentowani młodzi żeglarze z kadry narodowej juniorów, którzy zbierać będą doświadczenie pod okiem doświadczonych żeglarzy, uczestników i triumfatorów wielu najtrudniejszych regat na świecie. W naszych działaniach upowszechniających żeglarstwo zwracamy zawsze uwagę na to, żeby zawodnicy szukali w tym pięknym sporcie różnych dróg i wielu możliwości. Żeglowanie na oceanicznym jachcie regatowym jest właśnie jedną z takich propozycji. W Gdyni zobaczymy cztery jachty klasy VO65, które rywalizować będą w wyścigach blisko brzegu. Dla polskiego żeglarstwa jest to na pewno ważne wydarzenie i życzyłbym sobie, aby był to pierwszy krok ku przyszłemu startowi polskiego teamu w okołoziemskich regatach The Ocean Race – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, organizator prologu The Ocean Race Europe w Gdyni.

 

Sternikiem (skipperem) polskiej załogi Sailing Poland został Bouwe Bekking, legenda regat The Ocean Race. Holenderski żeglarz ma na koncie osiem startów w tych okołoziemskich regatach i aż czterokrotnie kończył je na podium. Nawigatorem Sailing Poland został Aksel Magdahl, dla którego będzie to już piąty projekt The Ocean Race w karierze, a funkcję kapitana (boat captain) pełnić będzie Jens Dolmer - weteran Pucharu Ameryki i dwukrotny uczestnik regat Volvo Ocean Race.

 

Bouwe Bekking, który pełni również funkcję dyrektora sportowego projektu, przedstawił pełny skład polskiej części załogi Sailing Poland na etap Kłajpeda – Gdynia. Do doświadczonych, międzynarodowych żeglarzy dołączyli:

 

- Maja Micińska

- Alan Alkhatab

- Kacper Gwóźdź

- Mateusz Gwóźdź

- Stanisław Bajerski

- Tymon Sadowski

 


 

Tagi: Sailing Poland, The Ocean Race
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959