TYP: a1

Pociąg metra uratowany przez ogon wieloryba

wtorek, 3 listopada 2020
Anna Ciężadło

W Niderlandach doszło do nietypowego wypadku: pociąg metra wypadł z torów, a ponieważ akurat na tym odcinku prowadziły one po estakadzie, do ziemi było aż osiem metrów. Na szczęście, kolejkę uratował… ogon wieloryba.

 

 

Okoliczności zdarzenia

Do wypadku doszło na stacji De Akkers. Znajduje się ona w mieście Spijkenisse w okolicy Rotterdamu.

Pociąg kończył bieg, jednak jego maszynista z niewyjaśnionych przyczyn nie zatrzymał pojazdu przed końcem torowiska, a następnie staranował kozioł oporowy. Skutkiem tego pociąg wyleciał z torów. Na szczęście, kawałek dalej znajdowała się rzeźba przedstawiająca gigantyczny ogon wieloryba. Kolejka, sunąc naprzód, wylądowała wprost na niej.  

Jak powiedział Ruud Natrop, rzecznik bezpieczeństwa w rejonie Rotterdam-Rijnmond „To było jak scena z hollywoodzkiego filmu. Dzięki Bogu był tam ogon”.

Szczęśliwy traf

W momencie zdarzenia w pociągu nie było żadnych pasażerów, tylko maszynista. Mimo iż nie odniósł on poważnych obrażeń, został skierowany na obserwację do szpitala. Zdaniem Ruuda Natropa, nic nie wskazuje na to, by maszynista popełnił jakiś błąd. W związku z tym funkcjonariusze badają, czy przyczyną wypadnięcia z torów nie była awaria systemów bezpieczeństwa, które powinny zatrzymać pociąg.

Pozostaje jednak pytanie, co będzie dalej? Skład utknął na ogonie wieloryba, który zlokalizowany jest tuż nad wodą, wiec usunięcie pociągu nie będzie prostym zdaniem. Władze zapowiadają, że ze względów bezpieczeństwa do czasu ustalenia planu działania obiekt pozostanie zamknięty.

 

Tagi: Niderlandy, Holandia, metro, wieloryb, rzeźba, wypadek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877