TYP: a1

Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego - od dzisiaj w internecie

czwartek, 13 lutego 2014
Informacja prasowa

Logotyp: Grażyna Kamińska
Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego to najnowszy projekt Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Jak dotąd jedyna tego rodzaju inicjatywa w Polsce. Dzisiaj ruszyła jego strona internetowa.

Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego to logiczna konsekwencja tego co dotychczas staraliśmy się robić w zakresie upamiętnienia i rozpowszechniania wiedzy na temat dziejów pomorskiego żeglarstwa” – podkreśla prezes POZŻ Bogusław Witkowski. „Na razie skromna, ale mamy nadzieję, że także dzięki pomocy internautów, szybko się rozrośnie.

Strona www.muzeum.pozz.org.pl prezentuje przede wszystkim projekty POZŻ realizowane dla dziejów pomorskiego żeglarstwa w okresie ostatnich dwóch lat. Można więc zapoznać się tam z wszystkimi „historycznymi” akacjami POZŻ. Obejrzeć filmy ze spotkań z najsłynniejszymi polskimi żeglarzami czy ciekawe publikacje. To nie wszystko. Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego udostępnia na swojej stronie archiwalia – niepokazywane dotąd publicznie dokumenty, zdjęcia i filmy ukazujące ostatnie pół wieku dziejów żeglarstwa na Pomorzu. Do tej chwili spoczywały one w archiwum POZŻ, które przy okazji uruchomienia Muzeum, zostało uporządkowane.

Na stronie wirtualnej placówki można przejrzeć m. in. zeskanowane relacje ze słynnych rejsów Dariusza Boguckiego i Henryka Jaskuły, dokumenty dotyczące budowy „Daru Młodzieży” i planowanych inwestycji żeglarskich w Gdyni, sprawozdania z działalności Okręgu od lat 60-tych. Szczególnie godny uwagi jest komplet dokumentów z pierwszej Operacji Żagiel, która odbyła się w Gdyni w 1974 roku, a której 40-rocznicę obchodzimy w tym roku. Każdy z plików można pobrać.

W sumie na stronie Muzeum umieszczonych zostało blisko tysiąc stron dokumentów. To zaledwie ułamek zbiorów archiwalnych POZŻ. Kolejne dokumenty będą sukcesywnie digitalizowane i upubliczniane. Na stronie zamieszczony został spis wszystkich dokumentów, które znajdują się w posiadaniu POZŻ.

Udostępnienie archiwów związku żeglarskiego to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce. Okręg liczy, że upublicznienie dokumentów, zdjęć i filmów zachęci profesjonalnych badaczy do zagłębienia się w historię pomorskiego żeglarstwa.

Pomorze to kolebka polskiego żeglarstwa. Tutaj stawiało ono swoje pierwsze kroki po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku, tutaj odrodziło się po zakończeniu drugiej wojny światowej. Największe polskie wyprawy żeglarskie zaczynały się, albo kończyły na Wybrzeżu, swoje miejsce znajdowali najsłynniejsi polscy żeglarze” – przekonuje Witkowski.

Organizatorzy Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego liczą na współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi poznaniem dziejów pomorskiego żeglarstwa, choćby np. w tworzeniu jego kalendarium. Na razie Muzeum współpracuje z Kołem Seniorów Żeglarstwa działającym przy POZŻ. W planach jest m. in. zebranie wspomnień jego członków, wśród których są najlepsi polscy żeglarze.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959