TYP: a1

Można już żeglować w Chorwacji - jak Europa otwiera się na turystów

piątek, 22 maja 2020
Monika Frenkiel

Okazuje się, że jednak, jeśli ktoś będzie miał chęć, będzie mógł spędzić wakacje za granicą. Swoje granice dla turystów – choć z nowym reżimem sanitarnym – otwierają kraje najpopularniejsze wśród żeglarzy.

[t][/t] [s]Fot. Steve Bidmead, Pixabay[/s]

 

 

Ulubiony kraj polskich żeglarzy, czyli Chorwacja czeka na turystów. Od 9 maja tutejsze granice  są częściowo otwarte. Osoby będące obywatelami państw należących do Unii Europejskiej mogą je przekraczać i nie przechodzą dwutygodniowej kwarantanny, jeśli spełniają jeden z wymogów: przyjeżdżają w celach biznesowych lub zawodowych, przyjeżdżają z ważnych powodów osobistych, posiadają nieruchomość na terenie Chorwacji, mają zarezerwowany pobyt w hotelu, apartamencie, na kempingu - i mogą to potwierdzić. Co ważne dla żeglarzy, do tych powodów zalicza się także umowa na czarter łodzi zarejestrowanej w tym kraju. 

 

18 maja Włosi już umożliwili sobie podróżowanie bez autocertyfikatu, od 3 czerwca będą mogli podróżować między rejonami. Od 3 czerwca również granice kraju otworzą się dla przyjezdnych z innych państw Unii Europejskiej i ze Szwajcarii – oznacza to, że ci, którzy wjadą do Włoch nie będą musieli przechodzić kwarantanny.

 

Ucieszą się miłośnicy tureckiej riwiery – w połowie czerwca tutejsze hotele zostaną otwarte dla zagranicznych turystów. Ciekawostką jest to, że ten kraj rozpoczął program nadawania specjalnych certyfikatów poświadczających ich właściwe przygotowanie higieniczne obiektom noclegowym.

 

W dobrej sytuacji zdrowotnej jest Grecja a ponieważ turystyka jest bardzo istotnym elementem tego kraju, nic dziwnego, że właśnie rząd Grecji naciskał na jak najszybsze otwarcie granic. Zrezygnowano z pomysłu, jakim były specjalne „paszporty zdrowotne” dla turystów.

W połowie maja otwarto dla turystów tutaj już 500 plaż, czynny jest już także Akropol. Można już także podróżować po Grecji kontynentalnej i na Krecie, a od 25 maja będzie możliwa podróż między greckimi wyspami. Granice dla turystów z innych krajów mają zostać otwarte w lipcu.

 

Władze Hiszpanii myślą o otwarciu granic pod koniec czerwca. Portugalia z kolei utrzymuje otwarte granice dla krajów unijnych – przyjazd nie wymaga odbycia kwarantanny. Wyjątkiem jest archipelag Madery. 6 czerwca otwierają się słynne portugalskie plaże, choć zmniejszona zostanie liczba osób, które mogą na nich przebywać.

 

Oczywiście dla Polaków spragnionych wakacji ważne jest nie tylko to, kiedy dany kraj otworzy granice ale przede wszystkim to, kiedy granice otworzy Polska – bo co to za przyjemność z wyjazdu, kiedy po powrocie trzeba przesiedzieć dwa tygodnie na kwarantannie. W rozmowie z mediami minister Jadwiga Emilewicz podała możliwą datę otwarcia polskich granic – 18 czerwca. Jednak wszystko będzie zależeć od sytuacji epidemicznej w Polsce, a ostateczną decyzję o otwarciu granic podejmie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Tagi: Chorwacja, Europa, żeglarstwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877