TYP: a1

Łukasz Wosiński nowym Mistrzem Polski!

wtorek, 22 września 2020
Informacja prasowa

Wielkim sukcesem załogi Łukasza Wosińskiego zakończyły się rozegrane w Szczecinie Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Match Racingu. Miejsca na podium uzupełniły załogi Jeppe Borcha i Przemysława Tarnackiego. W 3 dniowych regatach udział wzięło 12 załóg z Polski, Australii, Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii! 

 

Trzecia impreza meczowa rozgrywana w tym roku w Polsce zaliczana do Pucharu Świata była jednocześnie Mistrzostwami Polski. Na starcie stanęło 12  bardzo mocnych załóg w tym siedmiokrotny Mistrz Polski Przemek Tarnacki, były Mistrz Świata Duńczyk Jesper Radich, były nr 1 rankingu Sam Gilmour z Australii i wielu zawodników z czołowej 20 rankingu światowego jak Patryk Zbroja, Jelmer van Beek czy Jeppe Borch

.[t][/t] [s]Fot. Gwidon Libera[/s]

Prognozy wiatrowe były bardzo złe, mało lub brak wiatru stawiały rozegranie regat pod dużym znakiem zapytania. Pierwszy wyścig w piątek został przerwany i kiedy nadzieje zmalały do prawie zera, ok godziny 15 pojawił się w ogóle nie prognozowany wiatr z północy o sile 3-6 węzłów. Na skróconej trasie udało się przeprowadzić aż 9 serii czyli 27 wyścigów i prawie zakończyć eliminacje w grupach. W grupie A świetnie radzili sobie Radich i młody Tarasiuk, podczas gdy Zbroja i Kjear walczyli mocno o punkty dające awans do kolejnej rundy. W grupie B bezkonkurencyjnym był Tarnacki przed Gilmourem i Borchem.

Sobota przywitał zawodników ponownie ciszą z tą różnicą, że wiatr był spodziewany z zachodu ale dopiero po południu… Matka natura jednak znowu sprawiła niespodziankę, przed 11 rano pojawił się ponownie północny wiatr o sile 3-10 węzłów i już na normalnej trasie komisja przeprowadziła kolejne 12 serii czyli 36 wyścigów kwalifikacyjnych w systemie każdy z każdym. Na czele tabeli przed ostatnimi wyścigami, które z braku czasu przesunięto na niedzielę, znajdowali się wciąż Tarnacki i Radich przed Gilmourem, Borchem, Tarasiukiem oraz coraz lepiej pływającym Wosińskim, wracającym do meczowego pływania po prawie 2 latach przerwy. O siódme premiowane awansem do ćwierćfinałów miejscem walczyły jeszcze załogi Emila Kjaera (DEN), Davida Champana (AUS) i Patryka Zbroi. Finalnie po niedzielnym finale eliminacji z regatami pożegnali się jednak Chapman, Zbroja, Whitfield (GBR) Sawicki i nie mogący odbudować formy holender van Beek (10 na świecie)

W niedzielnych ćwierćfinałach Radich wybrał Igora Tarasiuka i nie bez problemów szczególnie w pierwszym meczu wygrał 2-0, ale młoda polska załoga pokazała dobry poziom i kolejny progres umiejętności. W drugim półfinale Gilmour wybrał Wosińskiego, ale nie był to dobry wybór. Coraz lepiej pływający Wosiński postawił Australijczykom wysoko poprzeczkę i po bardzo zaciętych meczach wygrał 2-0 sprawiając pierwszą niespodziankę. W ostatnim ćwierćfinale, spotkali się dwaj młodzi Duńczycy znający się bardzo dobrze ze wspólnych treningów i tym razem górą był Borch pokonując Kjaera 2-0.

W półfinale Tarnacki zdecydował się wybrać Wosińskiego pozostawiając drugą parę w składzie Radich – Borch. Tarnacki pierwszy mecz przegrywa, w drugim doprowadza do remisu i gdy w trzecim Wosiński prowadzi wiatr ucichł zupełnie i wyścig został odwołany. Na szczęście wiatr wrócił i udało się mecz powtórzyć w którym ponownie lepszym okazał się Wosiński sprawiając kolejną niespodziankę.

W drugim półfinale, o niespodziankę postarał się Borch, pokonując dość pewnie faworyzowanego i doświadczonego Radicha 2-0

W zaciętym emocjonującym finale, ‘rozpędzony’ Wosiński nie dał szans Borchowi i zwyciężył w całych regatach zdobywając po raz pierwszy w swojej karierze tytuł Mistrza Polski. 

Srebro Mistrzostw Polski przypadło Tarnackiemu, a brązowy medal zdobył Igor Tarasiuk

Wyniki Końcowe Otwartych Mistrzostw Polski.

  1. Łukasz Wosiński, Mateusz Błażejak, Jakub Rodziewicz, Krzystof Małecki (POL) – HRM Racing Team

  2. Jeppe Borch, August dela Cour, Sebastian Pieters, Nikolai Rasmussen (DEN) – Team Borch Match Race

  3. Przemysław Tarnacki, Przemysław Płóciennik, Jacek Przybylak, Bartosz Bartnicki (POL) – Albert Riele Sailing Team

  4. Jesper Radich (DEN) – Radich Racing Team 

  5. Sam Gilmour (AUS) – Neptune Racing

  6. Igor Tarasiuk (POL) – HRM Racing Team Youth

  7. Emil Kjaer (DEN) – Downhill Sailing Team

  8. Patryk Zbroja – Patryk Zbroja Yacht Racing Team, KS Dobra Marina

  9. David Champan (AUS) – CM Construction Team 

  10. Rafał Sawicki (POL) – Sawicki Racing

  11. Matt Whitfield (GBR) – Dragon Racing

  12. Jelmer van Beek (NED) – Team Dutch Wave

 

Regaty odbędą się na jeziorze Dąbie Małe od piątku do niedzieli. Bazą regat było Centrum Żeglarskie w Szczecinie.

Z regat prowadzona była transmisja video wraz z komentarzem na żywo oraz wywiady z zawodnikami i analizy wyścigów, wszystko dostępne na profilu facebook www.facebook.com/polishmatchtour

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich była możliwa dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Organizatorem regat są Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour i MT Partners. 

Partnerami regat są Miasto Szczecin, Sail – Żeglarski  Szczecin, Pomorze Zachodnie oraz Harken, Centrum Żeglarskie Szczecin, NFUN Yachting, Super Yachts, Polski Związek Żeglarski i wodoaktywni.com, portal zeglarski.info, jachting.com oraz nowezagle.pl

Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl oraz na facebook i instagram.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2020 cykl składa się z 4 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

 
Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959