TYP: a1

Król Wiedzy Żeglarskiej 2021

poniedziałek, 4 stycznia 2021
Informacja prasowa

Centrum Turystyki Wodnej PTTK zaprasza na drugą odsłonę konkursu KRÓL WIEDZY ŻEGLARSKIEJ 2021.

Jak można wziąć w nim udział? Nie trzeba się rejestrować, podawać żadnych danych osobowych. Należy wykonać trzy kroki, aby wziąć udział w konkursie:

  1. Zapoznać się z pytaniami umieszczonymi na stronie www.polskieszlakiwodne.pl

  2. Udzielić poprawnych odpowiedzi drogą e-mailową (wyłącznie) na adres: konkurs.ctw@gmail.com. W mailu z odpowiedziami nie trzeba podawać danych personalnych czy adresowych, do laureatów organizatorzy zwrócą się o udostępnienie adresu drogą elektroniczną. 

  3. Po tygodniu sprawdzić rozstrzygnięcie każdej z rund na stronie organizatora konkursu. Jury konkursowe zweryfikuje poprawność udzielonych odpowiedzi i opublikuje je na stronie organizatora wraz z pytaniami kolejnej rundy. Osoby, które odpowiedzą poprawnie na pytania, otrzymają nagrody rzeczowe, które prześlemy pocztą. W przypadku gdy poprawnych odpowiedzi będzie więcej niż zaplanowanych nagród, dokonane zostanie losowanie. 

Pod uwagę będzie brana jedna odpowiedź z jednego numeru IP komputera, te informacje zostaną zweryfikowane przez organizatora!

Fundatorem nagród Rundy 1. jest Boatshow - Żeglarskie Targi z Klimatem odbywające się w Łodzi w listopadzie od 1999 roku. Pięć nagród w postaci kalendarza ściennego „100 lat Polskich Konstrukcji Jachtowych” trafi do rąk osób, którzy odpowiedzą poprawnie na poniższe pytania. 

Na odpowiedzi Rundy 1. czekamy do 30 kwietnia, do godz. 08.00, odpowiedzi nadesłane po tym terminie nie będą brane pod uwagę i nie będą także brały udziału w losowaniu nagród. Każda prawidłowa odpowiedź to 1 punkt. Nagrody będą przyznawane osobno za każdą rundę, ale dla najlepszych uczestników, którzy we wszystkich rundach zbiorą najwięcej punktów,  przygotowaliśmy nagrodę specjalną. 

Osoba, która zbierze najwięcej punktów, uzyska tytuł Króla Wiedzy Żeglarskiej sezonu 2021!

 

Pytania będą trudne i podchwytliwe, odpowiedzi będą wymagać od uczestników dokładności i uwagi. Pytania zostały merytorycznie zweryfikowane przez doświadczonych wodniaków z CTW i KTŻ PTTK, mamy ich przygotowanych kilkaset o zróżnicowanym stopniu trudności.

Pora na pytania konkursowe Rundy 1.:

  1. Bolesław Kowalski w latach 60. ub. wieku był niezwykle aktywną postacią w świecie żeglarskim. Proszę podać 2 wyprawy żeglarskie przez niego kierowane. 

  2. Kto był pierwszym laureatem nagrody Rejs Roku i za jaki wyczyn został uhonorowany?

  3. Kto zaprojektował jacht klasy Skippi?

  4. Proszę podać tytuł i nazwisko autora ostatniego wydanego przed wojną polskiego podręcznika żeglarskiego.

  5. Proszę podać nazwę i kraj pochodzenia pierwszego zwodowanego jachtu klasy 12-metrowej

 

Zapraszamy do wspólnej zabawy edukacyjnej, naprawdę warto.

 
Tagi: konkurs, Król Wiedzy Żeglarskiej
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 maja

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959