TYP: a1

Nok!

środa, 15 lutego 2017
Anna Ciężadło

Czym jest nok? Do pewnego stopnia wyrazem dźwiękonaśladowczym, bowiem taki właśnie dźwięk można zarejestrować, kiedy drzewce, które nok zakańcza, uderzą w pustą łepetynę mało rozgarniętego załoganta.

[t][/t] [s][/s]

Wikipedia podpowiada nam jednak nieco inną definicję: zgodnie z nią, nok to „wolny koniec drzewc poziomych w omasztowaniu jednostki żaglowej”. Proste? Proste, z tym, że taka definicja nie do końca wyczerpuje temat - tym bardziej, że drzewce obdarzone nokiem wcale nie muszą być poziome.

 

Rodzaje noków

Gdzie szukać noku? W potocznym rozumieniu nokiem nazywa się wolny koniec bomu, ale tak naprawdę jest to również wolny koniec paru innych drągów (pardon, powinno się mówić: drzewc - nawet wtedy, jeśli są to akurat drzewce wykonane z aluminium), jakie mamy na pokładzie. Albo w każdym razie w jego okolicy.

Noki występują więc na drzewcach z grubsza poziomych, np. na wspomnianym bomie, a także na końcach rei oraz salingów. Można je spotkać również na drzewcach pionowych (np. na końcach masztów lub flagsztoka) oraz skośnych, np. na końcu bukszprytu oraz wystrzału (ok., wystrzał bywa też poziomy, o ile w ogóle dziś bywa), czy innego gafla.

Zwyczajowo jednak noki masztów noszą jednak nazwę topów, a noki drzewc skośnych – nazwę pików.

 

Po co nam noki?

Właściwie po to, po co słoniowi trąba: żeby się tak nagle nie zaczynał. W rzeczywistości jednak noki to nie tylko końcówki – są to bardzo istotne miejsca, ponieważ właśnie do nich mocujemy rozmaite elementy, mające kluczowe znaczenie dla stabilności naszej jednostki.

Na noku zaczynają się więc: dirki, topenanty, watersztagi, waterbaksztagi i inne ustrojstwa, mające z założenia równoważyć siły działające na żagle i w efekcie na całą jednostkę.

 

Etymologia

Na wstępie sugerowaliśmy, że słówko nok to wyraz dźwiękonaśladowczy, co jednak stanowi pewną zmyłkę. W rzeczywistości nok został przechwycony od dzielnych facetów, charakteryzujących się sporym zarostem, rogatymi hełmami i lekceważącym podejściem do kwestii higieny – czyli od Wikingów.

W kilku współczesnych skandynawskich językach, jak np. w fińskim czy norweskim, słówko nok oznacza bowiem „dość”, „dosyć” – zarówno w kwestii zaprzestania czegoś, jak i w kwestii końca.

W językach innych europejskich narodów (np. w holenderskim) nok oznacza zakończenie, a dokładnie - „poziomą belkę zakańczającą dach”, a także grzbiet górski. Jednak holenderski nok wywodzi się od islandzkiego nock, oznaczającego koniec czy górę (w sensie góra-dół, nie w znaczeniu topograficznym) – znów wracamy wiec do Wikingów i ich oryginalnego noku.

 

 

 

 

Tagi: słownik, nok
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 maja

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850