TYP: a1

Zaton (Zaton Veliki)

niedziela, 11 listopada 2012
MZ

Zaton Veliki
Miejsc i miejscowości o tej nazwie jest w Chorwacji dużo, wynika to z faktu, że zaton to po chorwacku zatoka. Ta jest spora i dosyć rozległa, mocno wcinająca się w ląd, położona w niewielkiej odległości na północ od Dubrownika.

Na jej brzegach położone są trzy miejscowości Zaton Veliki na zachodniej stronie, Zaton Mali w głębi na północo-wschodniej stronie oraz Štikovica po wschodniej. Na południowo-zachodnim cyplu oznaczającym wejście do zatoki usytuowane jest światło Bl c 3s. Możliwe jest stawanie przy pirsie w Veli Zaton, głębokość 2,5 m – 4 m. Na obszarze całej zatoki można kotwiczyć, jednak najlepsze miejsca znajdziemy w północnej części zatoki - głębokość od 18 m do 5 m. W okresach jesienno-zimowych istnieje tu możliwość występowania bory. Także w lecie nocą możliwe są tu silne szkwały wiejące z północy i północnego wschodu. W takich wypadkach można, a raczej należy, gdy kotwiczymy we wschodniej części zatoki dodatkowo zacumować się do dalb, usytuowanych właśnie w tej części wybrzeża. Bezpieczne w miarę kotwicowisko w wypadku bory to północna część zatoki w pobliżu miejscowości Zaton Mali. W Zatonie Velikim znajdują się dwie restauracje, jedna o nazwie Ankora usytuowana jest tuż nad brzegiem morza z niewielkim podestem zawieszonym nad wodą. Jest to wprawdzie miejsce przyjemne, jednak ceny nie należą do najniższych. Druga, nieco tańsza, jest usytuowana w pobliżu. Choć nie dostarcza specjalnych wizualnych wzruszeń, to jedzenie nie najgorsze.


Restauracja Ankora

Tu można cumować

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 kwietnia

Urodził się Mateusz Kusznierewicz - kilkakrotny mistrz Polski w klasie Finn, mistrz olimpijski z Atlanty i zdobywca trzeciego miejsca na olimpiadzie w Atenach, dwukrotny mistrz świata, zdobywca wysokich miejsc w mistrzostwach świata, Europy i Pucharze Świ
wtorek, 29 kwietnia 1975
Ze Szczecina na start regat Bermudy - Newport wyruszył "Dar Szczecina" z Kpt. Jerzym Kraszewskim (29 czerwca wszedł do Hamilton).
sobota, 29 kwietnia 1972
Magazyn "Żagle" po raz pierwszy przyznaje nagrodę im. Leonida Teligi; leureatem zostaje Włodzimierz Głowacki za książkę "Wspaniały świat żeglarstwa".
czwartek, 29 kwietnia 1971
Odbył się ostatni przed II wojną światową XVI sejmik PZŻ; obowiązki prezesa objął Władysław Kiliński.
sobota, 29 kwietnia 1939