TYP: a1

Na Wyspach Cooka powstał gigantyczny rezerwat morski

poniedziałek, 24 lipca 2017
Redakcja/MF

Tworzenie olbrzymich rezerwatów morskich staje się coraz częstsze. To efekt zmian w ekosystemach i klimacie i często jest także jedyną drogą na fizyczne ocalenie danego terytorium.

[t][/t] [s]Fot. wikipedia[/s]

Tak na przykład jest w przypadku Malediwów, które ogłosiły, że cała republika przekształci się w rezerwat po 2017 roku. Jeśli zahamowane zostanie obumieranie raf koralowych, ocean przestanie niszczyć chronione przez nie wysepki. A aż 80 proc. terytorium Republiki Malediwów znajduje się na wysokości poniżej 2 m n.p.m. Wzrost poziomu oceanu, powodowany globalnym ociepleniem, może pod koniec bieżącego stulecia osiągnąć metr. W tej sytuacji niezbędne będą działania, którym władze Malediwów samodzielnie nie podołają; natomiast statut rezerwatu spowoduje, że nadejdzie międzynarodowa pomoc finansowa i technologiczna.

Utworzony przez Wyspy Cooka rezerwat morski to ok. 1,9  mln km kw (trzy razy większy od terytorium Francji), podczas gdy obszar wyłącznej strefy ekonomicznej wysp wynosi blisko 2 mln km kw. Wyspy to samorządne terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii na południowym Pacyfiku w Polinezji, obejmujące ok. 15 atoli i wysp.  

Dotychczas największy na świecie morski rezerwat utworzyły na Pacyfiku Stany Zjednoczone. Morski Pomnik Narodowy Odległych Wysp Pacyfiku (Pacific Remote Islands Marine National Monument) powstał w 2015 roku w rejonie Mikronezji, między Wyspami Marshalla, Kiribati i Hawajami.

Oceaniczny rezerwat o powierzchni 2,3 mln km kw. tworzy także Australia. A z Malediwami sąsiadują Wyspy Czagos – władze brytyjskie nadały wodom wokół tych 60 tropikalnych wysepek status rezerwatu.

Obecnie jedynie 3 proc. wód objętych jest ochroną.

 

Tagi: Wyspy Cooka, Malediwy, rezerwat
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 maja

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850